Gündem Haberleri

  Görme engelliler 23 Nisan’ı kutluyor

  Hürriyet Haber
  21.04.2004 - 13:08 | Son Güncelleme:

  Adana'da Oğuz Kağan Köksal Görme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencileri, düzenledikleri şenlikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladılar.

  Baş müdür yardımcısı Ali Büyükoğlu, 2000 yılında hizmete açılan, 200 kapasiteli okulun Türkiye'de ''tersine kaynaştırma sistemini'' uygulayan tek görme engelliler okulu olduğunu söyledi.

   

  Tersine kaynaştırma sistemi kapsamında sağlık açısından herhangi bir engeli bulunmayan 13 öğrencinin de okulda ayrı bir sınıfta eğitim gördüğünü kaydeden Büyükoğlu, derslik dışında tüm alanların ortak kullanıldığını ve çocukların birbirleriyle yakın iletişim içinde olduklarını söyledi.

   

  Okulun kapasitesi bulunmasına karşın sadece 86 öğrenci bulunduğunu belirten Büyükoğul, şöyle devam etti:

   

  ''Okulumuz, yatılı ve ücretsizdir. Sesli bilgisayar laboratuvarımız ve kütüphanemiz ile teknik açıdan da en iyi hizmeti verebilecek durumdayız. Ancak, talebin az olması bizi üzüyor. Ailelere çağrıda bulunuyoruz.

   

  Devletin bu hizmetinden faydalanmalarını ve görme engelli çocuklarının da eğitim almalarını sağlamalarını istiyoruz. Öğrencilerimizin aileleri çocukların okuldaki başarılarını gördüklerinde sevinç ve hayret içinde kalıyorlar. Onları hayata en iyi şekilde hazırlamak için bu tüm kadromuzla çalışıyoruz.''

   

  Çok sayıda velinin izlediği törende öğretmenleri eşliğinde halk oyunları gösterisi sunan, şiir okuyan ve şarkılar söyleyen öğrenciler,ayrıca dans gösterisi sundular.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı