« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Görme engelli güreşçinin zaferi

Edirne'de bu yıl 654’ncüsü düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’de sürpriz bir yarışmacı vardı. Kocaeli’nden gelen 44 yaşındaki doğuştan görme engelli Gökmen Aydın kıspet giyip, yağlandıktan sonra gösteri maçında rakibini yendi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Engellilerin her alanda spor yapabildiğini kanıtladığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Aydın, "Er Meydanı'ndan tüm Türkiye’ye mesajımı verdiğim için çok mutluyum" dedi.

654'ncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri üçüncü günüde Sarayiçi Er Meydanı’ndaki çeyrek final güreşleriyle devam etti. Sabah 09.30 da başlayan güreşlerde pehlivanlar yaklaşık 30 dereceyi bulan sıcak havada yağlanarak kol bağlayıp güreş tuttu.

Görme engelli güreşçinin zaferi

BAKANLIK İZNİYLE GÜREŞTİ

Kocaeli de oturan 44 yaşındaki doğuştan görme engelli Gökmen Aydın güreş federasyondan aldığı özel izinle 654’ncü Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerine katılarak kıspet giyip güreş yaptı. Er Meydanı’nda rakibi Dündar Özalp ile gösteri mücadelesi yapan Aydın, seyircilerden büyük alkış topladı. Rakibini tuş ederek yenen ve engellilerin spor yapmasını birkaç branşa sıkıştırmanın doğru olmadığını ifade etti. Gözüne takılan bir bantla güreşen Aydın, "1 yıldır bugün için çok çalışıyordum. Aynı zamanda milli judocuydum. Uluslararası organizasyonlarda derecelerim var. Beni hafife almayın. Ben buraya güreşmeye geldim. Rakibim çok iyiydi biraz zorlandım ama benim özel tekniklerim var. Diğer arkadaşımı tebrik ediyorum. Çok güzel güreşti. Ben çok duygulandım. Burada bütün Türkiye gördü ki engelliler birkaç branşa bağlı kalamaz. Tüm görme engellileri temsilen buraya çıktım. Bundan sonrada bu güreşlere katılacağım. Devletten istediğim engellilerin sporuna yatırım yapılsın, bizler daha da faydalı şeyler yaparız" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz