KONYA HABERLERİ

Görme engelli çocuğa sahip anne daha kaygılı

AA / Metin Bolat
27.12.2014 - 11:04Son Güncelleme :

- Necmettin Erbakan Üniversitesince engelli anne ve babalar üzerinde yapılan araştırmada, annenin babaya göre daha kaygılı olduğu belirlendi - Doç. Dr Avşaroğlu: "Engelli çocuğa sahip ailelerde, çocuğun bakımına yönelik sorumluluğun büyük bir kısmını anneler üstleniyor"

YEREL HABERLER KONYA

AA / Metin Bolat

KONYA (AA) - METİN BOLAT - Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından yapılan incelemede, annelerin babalara göre daha kaygılı olduğu bildirildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selahattin Avşaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görme engelli çocuklara sahip anne ve babaların kaygı düzeylerinin incelendiğini söyledi.

Babanın engelli bir çocuğa sahip olmaya karşı tepkilerinin doğrudan doğruya annenin duygularını etkilediğini, anneyi kaygı ve umutsuzluk duygusuyla karşı karşıya getirdiğini belirten Avşaroğlu, "Engelli çocuğa sahip ailelerde çocuğun bakımına yönelik sorumluluğun büyük bir kısmını anneler üstleniyor" dedi.

Aile üyelerinden birinin ya da bir kaçının görme engelli olmasının tüm üyelerin uyumunu etkilediğini, dengeleri sarsabildiğini vurgulayan Avşaroğlu, engelli çocuğa sahip ailelerin, öfke, suçluluk, aşırı koruma gibi duygusal tepkimeler gösterebildiğini kaydetti.

- Kaygıyı etkileyen unsurlar belirlendi

Görme engelli çocuğa sahip 93'ü anne 69'u baba olmak üzere 162 ebeveyn üzerinde yaptıkları araştırmada özellikle annelere kaygıyla başa çıkma eğitimi ve psiko-eğitim desteği verilmesi gerektiğinin altını çizen Avşaroğlu, şöyle devam etti:

"Annelerin babalara göre sürekli kaygılı olduğu dönem daha fazla. Araştırma bulgularına göre ilköğretim mezunu ebeveynlerin kaygıları daha yüksek. Aylık geliri düşük ailelerin kaygı düzeyleri daha yüksektir. Görme engelinin yanında bir başka engeli olan, yani çok engelli çocuğa sahip aileler daha kaygılı olduğu saptanmıştır. Okul öncesi eğitim almanın kaygı üzerinde etkisi görüldü. Akraba evliliği yapan ebeveynlerin, kaygı durumları üzerinde disiplinler arası ileri araştırmalar yapılabilir. Kaygı bozukluklarının, genetik yatkınlıklarla ilişkili olduğunu vurgulayan araştırmalar mevcut. Bu araştırmalar sayesinde yeni destek politikaları geliştirilebilir."

Avşaroğlu, ailelerin ihtiyaç duyulduğunda uzmanlardan hemen destek alması gerektiği uyarısında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Konya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Konya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Görme engelli çocuğa sahip anne daha kaygılı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:53
  • Akşam
   18:19
  • Yatsı
   19:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı