Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Görme engelli adaylar için YGS soruları seslendirildi

  Hürriyet Eğitim
  14 Haziran 2017 - 11:31Son Güncelleme : 14 Haziran 2017 - 11:31

  İstanbul Üniversitesi, Kredi Kayıt Bürosu ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği ortaklığıyla üniversiteye hazırlanan görme engelli gençler için hayata geçirilen ‘Sesli Soru Bankası’nın ikinci fazı tamamlandı. Toplamda 2 bin 354 Türkçe ve coğrafya sorusu seslendirilerek görme engellilerin erişebileceği kütüphaneler hazır hale getirildi.

  Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) soruları görme engelli adaylar için seslendirildi. Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) üniversitelilerarası sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışması ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’in birincilerinden biri olan ‘Sesli Soru Bankası’ projesinin ikinci faz seslendirmeleri tamamlandı. KKB, Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) ve İstanbul Üniversitesi ortaklığıyla hayata geçirilen projede, Türkçe ve coğrafya YGS soruları, üniversite sınavları için görme engelli adayları bekliyor.

  Projenin ilk fazında son 40 yılın çıkmış sorularından oluşan 1.600 soruluk 10 adet YGS testi, 2 bini aşkın görme engelli öğrenciyi üniversite sınavına hazırlamak üzere seslendirilirken, ikinci fazında 325 sayfadan oluşan coğrafya soru bankasıyla 272 sayfadan oluşan Türkçe deneme kitabı seslendirildi.  Böylece 1.554 coğrafya ve 800 Türkçe sorusu ile toplamda 2 bin 354 soru görme engellilerin erişime açılmış oldu. Ayrıca 800 Türkçe sorusunun detaylı çözümleri de yer alıyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı