ANKARA HABERLERİ

Görevli gider değnekçi gelir

Ender BAYKUŞ
07.09.2012 - 00:00Son Güncelleme : 07.09.2012 - 03:18

Başkent’in işlek caddeleri üzerinde bulunan otopark alanlarında akşam saatlerini bekleyen değnekçiler, resmi otopark görevlisinin gitmesinin ardından yerlerini alıyor. Vatandaş hem otopark görevlilerine hem de değnekçilere tepkili.

Ender BAYKUŞ

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi 2011 yılında aldığı kararla Ankara’nın önemli caddelerinde tek şerit üzerinde ücretli açık otopark uygulaması başlattı. Uygulamanın yapıldığı caddelere belirli aralıklarla yerleştirilen yaklaşık 50 otopark görevlisi, sabah saat 08.00’dan akşam 20.00’ye kadar araçlarını park eden sürücülerden otopark ücreti olarak, makbuz karşılığında sekiz saatlik süre için beş TL alıyor. Ancak saat 21.00’den sonra kendilerine otopark görevlisi süsü veren, boynunda resmi görevlilerin kullandığına benzeyen sahte kimlik kartları takan değnekçiler, vatandaştan kayıt ddışı ücret topluyor. Vatandaştan resmi görevlilerin uyguladığı ücretin, iki katını talep eden değnekçilerin, para vermek istemeyenlere ise tehditkar bir tavırla, “Arabanızı buraya koymayın, yoksa geldiğinizde böyle bulamazsınız” dediği iddia ediliyor.

Vatandaşı soyuyorlar

Tunus Caddesi üzerinde işyeri bulunan ve ismini vermek istemeyen bir esnaf, “Aleni şekilde vatandaşı soyuyorlar” ifadesini kullandı. Esnaf, cadde üzerindeki sorunun yıllardır sürdüğünü belirterek şunları söyledi:
“Tunus Caddesi, Tunalı Hilmi Caddesi’ne yakınlığından dolayı araç park etmek isteyenlerin yoğunlukla geldiği bir yer. Hemen üzerinde de gençlerin akşam eğlencesi için tercih ettiği Bestekar Sokak var. Yıllardır buraya park eden araçlardan değnekçiler, ‘Ne koparabilsek kardır’ diyerek bir ücret alıyorlardı. Sonra bu cadde üzeri Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna girdi. Vatandaş her ne kadar bu durumu tepki gösterse de ‘resmi görevli’ diyerek arabasını bırakıp güvenle gidebiliyordu. Fakat daha sonra sahte görevliler türedi. Boyunlarına taktıkları sahte kimlik kartlarıyla saat 20.00’den sonra ortaya çıkıp vatandaşı mağdur etmeye başladı. Hem resmi görevliye gündüz saatlerinde makbuz karşılığı para veren bölge sakinleri, akşam olduğunda ise değnekçilere ayrı para vermek zorunda kalıyor.

Arabanızı bırakmayın

Değnekçilerle vatandaşlar arasında onlarca kavga yaşandı. Kavgaların ardından değnekçiler, ‘Arabanızı buraya bırakmayın, geldiğinizde sağlam bulamazsınız’ diyerek vatandaşı tehdit ediyor. Yani vatandaş hem resmi görevliye para veriyor hem de arabasını evinin önüne güvenle park edemiyor.

Üç dört sokak yukarı park

Cadde sakinlerinin bir çoğu otomobilini evinin önüne park edip, değnekçilerle uğraşmak yerine, üç dört sokak yukarıya gidiyor. Değnekçi olmayan bir sokak bulduktan sonra aracını park edip, yürüyerek evine geri dönüyor. Burada yaşayan vatandaşlar bunu haketmiyor.

Karar mahkemelik

Cadde üzerindeki açık otopark uygulaması zaten mahkemelik. Açılan davalar ve verilmiş kararlar var. Mahkeme kararları kılıfına uyduruluyor ve resmi görevliler bir şekildi geri dönüyor. Yani vatandaş bir yandan belediye ile bir yandan da sahte değnekçilerle mücadele ediyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Görevli gider değnekçi gelir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Görevli gider değnekçi gelir haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı