GeriSpor Göreve hazırım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göreve hazırım

Göreve hazırım
refid:3749460 ilişkili resim dosyası

Futbol Federasyonu eski başkanı Haluk Ulusoy, Anayasa Mahkemesi'nin dün “Federasyon başkanı olmak için üniversite mezunu olma” şartını kaldırması üzerine, aday olabileceğini açıkladı.

Ulusoy, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Levent'deki merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek, adaylığını kısıtlayan yasal düzenlemenin anayasa mahkemesinin dünkü kararı ile ortadan kalktığını ifade ederek, “Huzurunuzda Türk yargısına minnetlerimi sunuyorum. Ülkemizin bir hukuk devleti olduğunun güzel bir örneği olmuştur. Özgürlükleri güçlendiren iyi bir uygulama olmuştur. Sayıları milyonlarla ifade edilen üniversite mezunu olmayan herkesin önü açılmıştır. Demokrasinin sade insanların rejimi olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır” dedi. 

Türk futbolunun bugün içine düştüğü durumun şahsına özel sorumluluklar yüklediğini kaydeden Ulusoy, “Mesele zor, zahmetli, karmaşık ama çözümsüz değildir. Gün, kimin kimden kaç oy aldığı gün değildir. Gün birlik beraberlik günüdür, kongreyi kimin kazandığı gün değildir. Kongere tek adaylı olmalıdır. Yarışma parçalanmak getirecekse, güç kaybettirecekse fayda yerine zarar verecektir. Bu noktada Kulüpler Birliği Vakfı'nı göreve davet ediyorum. Kulüpler birliği birlik içinde olup, bölünmez, parçalanmaz tek bir yumruk halinde şahsımı göreve davet ettiği takdirde, taban birlikleri de beni aday olarak gösterirse sorumlu davranacağım. Görevden kaçmam. Türk futbolunu hep birlikte ayağa kaldırmak mecburiyetindeyiz.”
      
TEK ADAY ŞARTI

/images/100/0x0/55eb154ef018fbb8f8a9ef24

      
Haluk Ulusoy, Türk futbolunun geldiği noktada çok adaylı seçimin bir yarar getirmeyeceğini ileri sürdü.
 Çok adaylı seçimi 1.5 yıl önce yaşadıklarını ifade eden Ulusoy, ”1.5  yıl önce gördük ve neler kaybettirdiğini yaşadık. Kamplara  dönmüş ve çatışmalara sahne olmuş bir seçim, 6 ay veya 1 yıl sonra yeniden bir seçimi getirir. Türk futbolu dibe vurmuş durumda, yeni kaos yaratılmaması için tek aday olmalıdır. Aslında demokrasiler için çok adaylı seçimler iyidir. Ama gün o gün değildir” ifadesini kullandı.

'KİMSENİN LİSTESİNE GİRMEM'
      
7,5 sene Futbol Federasyonu başkanlığı yapmış bir kişi olarak kimsenin listesinde yer almayacağını açıklaYAN Haluk Ulusoy, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Levent'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Şampiyonası, Dünya Kupası ve Konfederasyon Kupası'nda Türkiye'yi temsil ettiğini ve futbolu yönettiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Bu dönemde 600'den fazla milli maç organizasyonu yaşandı. 1, 2 ve 3. lig maçları toplamı 20 binin üzerindedir. Dünya 3., Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek final ve Konfederasyon Kupası 3.'lüğü  tecrübesini yaşadım. Tecrübelerimin büyüklüğü şahsıma büyük sorumluluklar yüklemektedir. 7.5 yıl başkanlık yapmış birisi hiç kimsenin listesinde asla ve asla olmaz. Ancak Haluk Ulusoy'un listesine girerler.”
      
'GÖREVDEN KAÇMAM'
      
Futbolun içine düştüğü bu durumdan kurtulması için, devlete, federasyona, kulüplere ve medyaya büyük görevler düştüğünü belirten Ulusoy, bu 4 gücün birlikteliğinin olmazsa olmaz şart olduğunu kaydetti.

Bu düşüncelerini yazılı olarak kulüp başkanlarına faksla geçeceğini anlatan Ulusoy, Kulüpler Birliği Vakfı ve taban birliklerinin öğleden sonra alacağı kararların kendisinin adaylık kararını yönlendireceğini söyledi.
Ulusoy, şöyle devam etti: “Sorumlu davranacağımı, Türk futbolunda birlik beraberlik günü olduğunu, yeni bir kaosa meydan verilmemesi gerektiğini vurguluyorum. Herkes üzerine düşen görevi yapmalı. Herkesin bir çatı altında birleşmesi gerek, Türk futbolunu hep birlikte ayağa kaldırmak mecburiyetindeyiz. Ben sorumluluğu taşımak istiyorum. Haluk Ulusoy bu işin adamı deniliyorsa, eski şaşalı günlere dönecek deniliyorsa, herkes elini taşın altına koymalı ben görevden, kaçmıyorum, göreve hazırım.”
  
'FATİH TERİM'İN BAŞARILARIYLA GURUR DUYAN BİRİSİYİM'
      
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'in durumu hakkındaki bir soru üzerine Haluk Ulusoy, göreve gelmeleri halinde buna yönetim kurulu olarak karar verebileceklerini söyledi.
 Fatih Terim'in başarılı olmuş bir kişi olduğunu kaydeden Ulusoy, “Kendisinin başarılarıyla her zaman övünmüş bir kişiyim. Ön yargılı davranmak bize yakışmaz. Göreve gelirsem, kendisi hakkında yönetim kurulu olarak karar veririz” dedi.
  
İSİM VERMEDEN AYHAN BERMEK'İ ELEŞTİRDİ
      
Adaylığını açıklarken, “Adalet” kavramını ön plana çıkaran Ayhan Bermek'e isim vermeden çok sert bir çıkış yapan Ulusoy, “Ben adaletten şeffaflıktan bahsetmiyorum, bahsedenleri de kınıyorum” ifadesini kullandı.

Haluk Ulusoy, ismi başkan adayları arasında geçen Şenes Erzik'in Türkiye'ye büyük hizmetlerinin geçtiğini ve kendisiyle aynı gemide kader birliği yaptıklarını anlatarak, şöyle devam etti: “Bu isim kim olursa olsun, Şenes bey, Ayhan, Ahmet, Hasan önemli değil. Biz Türk futbolunu el birliği ile yukarı çıkartılım. Ben destek vermeye hazırım. Türk futbolu dibe vurmuştur, bunun aksini iddia edecek kimse varmıdır? Bunu daha kötüye götürmemeliyiz. Güçlü bir isim bulup onun etrafında buluşalım. Ben seçime girersem alırım, Türk halkı Haluk Ulusoy'u istiyor. Ben Türk halkının içinde gözünün içine bakarak geziyorum, kafam önümde gezmiyorum. 7.5 yılda futbola altın çağını yaşattım, Türkiye'yi sokaklara döktüm. Emeği olan herkese teşekkür ederim.

Ben ülkeme 24 saat hizmet ettim, uzaktan kumandayla yönetmedim, kamplarda yattım, kamp yemeği yedim, çocuklarımdan ailemden işimden eşimden feragat ettim. Millet para peşinde koşarken ben en verimli çağımda top peşinde koştum. Ülkem bunu biliyor. Ülke futbolunu yukarıya taşıyacak kim olursa olsun, ben onunla olurum.

Şimdi 'Adalet' deniliyor, bundan önceki tüm başkanların hepsi adaletliydi. Geçmişe saygısı, olmayanın geleceğe saygısı olmaz. Geçmişe vefası olmayana Allah gelecekte hiçbir başarı vermez. Bunu  esefle kınıyorum. Adalet kurulacakmış, yokmuydu, Şenes beyin, Levent Bıçakçı'nın zamanında adalet yokmuydu, hepsi Türk futboluna hizmet vermek için çalıştılar. Bundan sonra gelecekler de hata yapar ama bilerek hata yapma lüksleri yoktur.”
  
'BAŞBAKANIMIZIN BU İŞİN İÇİNDE OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM'
      
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kulüp başkanları ile görüştüğü şeklindeki haberlerin hatırlatıldığı Ulusoy, “Sayın başbakanımızın bu işin içinde olduğunu düşünmüyorum” dedi.'

YEPYENİ LİSTE
      
Ulusoy, henüz yönetim kurulu için liste çalışması yapmadığını kaydederken, yepyeni isimlerden oluşan bir liste ile göreve talip olacağını dile getirdi.

Ulusoy, “Haluk Ulusoy bu göreve layık görülürse, tekrar istenirse, her şeyiyle yepyeni bir yönetim kurulu oluşacaktır. Benimle birlikte yola çıkan, sırt sırta mücadele veren arkadaşlarımın feragatını biliyorum. Kimse görev istemiyor. Bugün birlik, beraberlik günüdür. Kim olursa olsun, kimin üstünde uzlaşma olursa olsun, biz hep birlikte o kişiye yardımcı oluruz” şeklinde konuştu.
      
'DEVRİM YAPACAK PROJELERİMİZ VAR'

İleride projelerini açıklayacağı bir basın toplantısı yapacağını anlatan Haluk Ulusoy, Türk futbolunda devrim yaratacak projelerinin bulunduğunu ileri sürdü.  Ulusoy, hakem hatalarının liglerde her zaman olduğunu ve olacağını kaydederek, şunları söyledi: “Biz Letonya'ya elendik, hiç bir hadiseye maruz kalmadan en iyi şekilde alkışlayarak onları Dünya Kupası'na yolladık. En ufak hadise olmadı. İsviçre maçında yaşanan olaylar ülkemiz adına son derece üzüntü verici, yaşanmaması gereken bir gündü. Görevden ayrılma sebebimiz Letonya maçında elenmemiz değildi. O günkü şartlarda ben göreve talip olmadım. Biz dünya sıralamasında 5., Avrupa'da 3. bir Milli Takım bıraktık.”
      
'YILDIRIM İLE GÖRÜŞECEĞİM'
     
Geçmişte Fenerbahçe Kulübü başkanı Aziz Yıldırım ile yaşadığı sorunlarının hatırlatılması ve “Kendisiyle görüşecek misiniz?” sorusu üzerine Ulusoy, “Kendisi ile kişisel bir problemim yok, görüşürüm” dedi.

MHK SEÇİMLERİ
      
Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) atama veya seçimle gelmesinin fazla önemli olmadığını dile getiren Ulusoy, güvenilir, iyi hizmet verecek, tüm kesimlere adil bir şekilde cevap verebilecek bir kurulun atanması gerektiğini söyledi.

Haluk Ulusoy, yönetimleri sırasında zaferden zafere koştuklarını dile getirerek, göreve gelmeleri halinde ise MHK'nin değişip değişmeyeceğine karar vereceklerini kaydetti. Ulusoy, MHK'nin başkanlığına içinden gelen bir kişinin gelmesi gerektiğine inandığını da vurguladı.
  
Göreve talip olurken ailesinden tam destek aldığını kaydeden Ulusoy, bu yola çıkarken anne ve babasının onayını aldığını vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle