ANKARA HABERLERİ

Görev yoksa grev var

Sedat CENİKLİ
08.08.2017 - 15:42Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi’ne atanmalarına rağmen bir yıldır göreve başlatılmayan 82 engelli için Başkan Melih Gökçek’e çağrıda bulunan Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, “Bu mücadeleyi omuzladığımız zaman ne gibi sonuçlar doğurduğunu, geçmiş yıllardaki açlık grevlerine bakarak anlayabilir. Engellileri, sokaklara mecbur etmesinler” dedi.

Sedat CENİKLİ

Engelliler Konfederasyonu, engelli istihdamına yönelik kanun kapsamında 2016 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne atanan ancak göreve başlatılmayan 82 engelli için dün Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde eylem yaptı. Bir yıldır göreve başlamayı bekleyen engelli vatandaşlar ile ailelerin katıldığı eyleme Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya da destek verdi. “Engelliler işe başlatılsın”, “Yaşasın iş, ekmek mücadelemiz”, “Sadaka değil iş istiyoruz” diyen kalabalık adına basın açaıklaması yapan Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, şunları söyledi:“Devlet Personel Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na atama kararnamesini bir yazıyla bildirdi ancak o gün, bugündür belediye yöneticileri ayak sürüyorlar, çeşitli bahaneler üretiyorlar. ‘Güvenlik soruşturmaları devam ediyor’ denildi, halbuki soruşturmalar en fazla 60 gün içinde bitirilmek zorunda. Sonra ‘bizim isteğimiz niteklikte personel değil’ denildi. Halbuki Büyükşehir Belediyesi, bu kadroların açılmasını talep ettiği zaman hangi nitelikte ve yeterlilikte personel olduğunu da belirtiyor. Sayın Gökçek, istemediği nitelikte personel olduğu için değil göreve başlatılması gerekenler engelliler olduğu için güçlük çıkartıyor. Yani burada açıkça engelliliğe dayalı bir ayrımcılık söz konusu.

ENGELLİLER ZARAR GÖRÜYOR

Sayın Melih Gökçek, Ankara 11. İdaresi’ne Devlet Personel Başkanlığı’nın kararının iptali için dava açtı. Bu dava mahkeme tarafından reddedildi. Uyuşmazlık, atanmış olan 82 arkadaşımızla belediye arasında değil. Uyuşmazlık Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Personel Başkanlığı arasında. Bu iki kurumun çatışmasından engelliler zarar görüyor. 82 arkadaşımız çalmadık kapı bırakmadılar ancak bütün kapılar yüzlerine kapandı. Belediyeye defalarca geldiler ama bir takım bahanelerle geri gönderildiler.

ACIMASIZ VE HUKUK DIŞI

Artık kamuoyuna şikayet etmenin zamanı gelmiştir bu konuyu. Sayın Melih Gökçek’i kamuoyuna şikayet ediyoruz ve kendisini uyarıyoruz. Biz Sayın Gökçek’in yasalara, bazı yargı kararlarına uymadığını biliyorduk ama engellilere karşı böyle acımasız ve hukuk dışı bir tavra gireceğini düşünmemiştik. Onu da gördük. Sayın Gökçek’i uyarıyoruz. Eğer bu arkadaşlarımız kısa sürede işe alınmazlarsa bu eylemleri, Türkiye’nin gündemine taşıyacağız. Biz bu mücadeleyi omuzladığımız zaman ne gibi sonuçlar doğurduğunu, geçmiş yıllardaki açlık grevlerine bakarak anlayabilir. Engellileri, sokaklara mecbur etmesinler.”

ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI

Büyükşehir Belediyesi’ne, 24 Ağustos 2016 tarihinde memur olarak atanan ve Ankara’ya yerleşen engelli Hamdullah Işıklı, zor günle yaşadıklarını belirterek, “12 aydır işsiz olarak Ankara’dayım ve kira ödüyorum. Belediye tarafından ‘işe başlatılaksınız’ diye arandıktan sonra kira tuttuk. Özel sektörlere iş için gidince ‘siz atanmışsınız, yarın öbür gün gideceksiniz. Sizi başlatamayız’ diyorlar. Elimiz kolumuz bağlı, bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ
Konuyu daha önce Meclis gündemine taşıdıklarını hatırlatan CHP Grup Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya ise, şöyle konuştu:
“Grup olarak engelli arkadaşlarımızın yanındayız. Bu konu siyasi polemik yapılacak bir konu değil. Engelli arkadaşlarımız gerçekten mağdur durumda. 82 arkadaşımız, göreve başlamayla ilgili hukuk mücadelesi veriyorlar. Biz bu hukuk mücadelesinin önünü açmak için sürekli gündeme taşıyacağız.”

Etiketler: GREV

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Görev yoksa grev var hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ağustos 2017 tarihinde saat 15 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Görev yoksa grev var haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı