Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gören eller, ilk 5'i hedefliyor

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu, ağustos ayında Sırbistan'da düzenlenecek Görme Engelliler Satranç Dünya Şampiyonası'nda ilk 5'e girmeyi hedefliyor.

A.A
SON GÜNCELLEME
Federasyonun satrançtan sorumlu yönetim kurulu üyesi Özcan Keskin, özel tasarım oyun tahtası ve takımıyla görme engellilerin de satranç oynayabildiğini söyledi.

Görme engellilerin renk ayrımını, siyah taşların üzerindeki ufak çıkıntı sayesinde algıladığını, altındaki çiviler sayesinde de taşları oyun tahtasından düşürmeden kontrol edebildiğini anlatan Keskin, şöyle devam etti:

“Görme engellilerde, görme duyusu olmadığı için hafıza çok kuvvetlidir. Bu nedenle bütün numaraları ezberleyebildikleri için genelde santral operatörü olarak çalışırlar. Satranç da daha çok beyne hitap ettiği için görme engelliler arasında bu spora ilgi giderek artıyor. Görme engelliler, elleriyle taşların yerlerini tespit edip, zihinlerinde taşların pozisyonlarını canlandırarak strateji kuruyorlar, yani gören ellerle satranç oynuyorlar.”

Keskin, 21-23 Mayıs'ta Bursa'da düzenlenen Görme Engelliler Türkiye Satranç Şampiyonası'nda 18'i kadın 148 sporcunun mücadele ettiğine dikkati çekerek, şampiyonada dereceye giren 5 sporcudan oluşturulması planlanan Görme Engelliler Satranç Milli Takımı'nın, ağustos ayında Sırbistan'da yapılacak dünya şampiyonasında Türkiye'yi temsil edeceğini vurguladı.

Milli takımda yer alacak sporcuların, teknik komitenin değerlendirmesinin ardından kesinleşeceğini dile getiren Keskin, “Satrançta çok iyi ülkeler var. Amacımız dünya şampiyonasında Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek ve ilk 5 arasında yer bulabilmek” dedi.

“ENGELLİLERİ SAKLAMAYIN, ORTAYA ÇIKARTIN”

Özcan Keskin, sporun, engellilerin sosyal yaşama katılabilmesindeki katkısına değinerek, şöyle konuştu:

“Ülkemizde çok cevher var, ama desteklenmedikleri için ya evden çıkamıyor ya da kısıtlı bir çevrede yaşıyor. İnanıyorum ki satrançta dünya çapında başarı kazanabilecek yeteneklerimiz, evlerinde keşfedilmeyi bekliyor. Engelli ailelerine çağrım, (Evinizde ve çevrenizde bulunan engellileri saklamayın, ortaya çıkartın, destek olun.)”

Türkiye'de “spor” deyince akla futbolun geldiğini, diğer spor branşlarının pek rağbet görmediğini ifade eden Keskin, “Özellikle engellilerde sponsorların ilgisi, yok denecek kadar az. Sponsorlar destek verse hem maddi hem manevi yönden getirileri olacak” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz