Gordon: "Nakit zengini şirketlere yatırım yapın"

Hürriyet Haber
26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Finansinvest Finans Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Didem Gordon, yatırımcılara, 2001 yılının ilk yarısı için, faiz oranlarındaki olası artış sebebiyle, kuvvetli nakit pozisyonu olan şirketlere yatırım yapılmasını önerdiklerini bildirdi.

Yazılı bir açıklama yapan Gordon, ayrıca şirketlerin karlılıklarının iç talepteki daralma nedeniyle daha çok ihracat ağırlıklı gelişeceğinden, önemli ihracat projeleri olan şirketleri de tavsiye ettiklerini kaydetti.

Yatırımcıların yatırım tercihlerinde öncelikle risk ve geri dönüş süresini göz önünde bulundurmalarını isteyen Gordon, yaşanan krizin 2001 yılında daha da ağır hissedileceği öngörüsünde bulundu.

Gordon, faiz oranlarının önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bu seneye göre daha yüksek seviyelerde seyredeceğini, ikinci çeyrekte ise biraz gevşeyeceği tahmininde bulunduklarını, para piyasaları üzerindeki belirsizliğin en iyi ihtimalle Şubat ayı sonuna kadar da kalkmayacağını düşündüklerini bildirdi.

Bu çerçevede faiz riski almak istemeyen yatırımcıların portföylerinin yarısını vadesi altı aydan kısa olan bonolara, diğer yarısını likit fon gibi yatırım araçlarına yönlendirmelerinin akılcı olacağını vurgulayan Gordon, "şubat ayından sonra hükümetin piyasaya vereceği güven ve programın öngördüğü hedeflere ulaşmadaki kararlılık göz önüne alınarak, altı aydan uzun vadeli bonolara yatırım yapılabilir" dedi.

Gordon, önümüzdeki yılın ikinci yarısında ise ekonomik büyüme ve faizlerin makul seviyelere inmesiyle birlikte, perakende, otomotiv, beyaz eşya, medya ve sigorta sektöründe büyüme olacağını dile getirdi. (aa)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı