MANİSA HABERLERİ

Gördes Atık Su Arıtma Tesisi İçin Çalışmalar Başladı

IHA
12.08.2015 - 15:28Son Güncelleme :

MANİSA SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN (MASKİ) GÖRDES’E KAZANDIRACAĞI GÖRDES ATIK SU ARITMA TESİSİ (AAT) KANALİZASYON VE YAĞMURSUYU İNŞAATI YAPIM İŞİNE, TEKNİK EKİPLERİN YERİNDE YAPTIĞI İNCELEMELERLE START VERİLDİ.

IHA

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (MASKİ) Gördes’e kazandıracağı Gördes Atık Su Arıtma Tesisi (AAT) kanalizasyon ve yağmursuyu inşaatı yapım işine, teknik ekiplerin yerinde yaptığı incelemelerle start verildi.
MASKİ Genel Müdürlüğü’nün, il genelindeki atık su arıtma tesisi sorunlarını çözmek için başlattığı çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz dönemlerde yapılan ve çeşitli nedenlerle işletilemeyen atık su arıtma tesislerinin tekrar işletilmesi için bakım-onarım ve işletme ihalesini gerçekleştiren MASKİ, şimdi de yeni atık su arıtma tesislerini hayata geçirmeye hazırlanıyor. MASKİ Genel Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce Ankara’da ihalesi gerçekleştirilen Gördes Atık Su Arıtma Tesisi’nde çalışmalar teknik ekiplerin yerinde yaptığı incelemelerle başladı. 7 milyon 693 bin lira sözleşme bedeli olan tesis 400 gün içerisinde tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulacak.
Atık suların doğaya başıboş bir şekilde bırakılmasının yaptığı olumsuz etkilerin bilindiğinin dile getiren MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, “Bu nedenle MASKİ olarak atık su arıtma tesislerine büyük önem veriyoruz. Bu noktada geçtiğimiz dönemlerde yapılan ancak işletilemeyen 11 tesisin bakım-onarım ve işletme ihalesini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirerek tesisleri işler hale getirdik. Ardından Manisa Merkez ve Gördes atık su arıtma tesisinin ihalesi gerçekleştirildi ve Gördes Atık Su Arıtma Tesisi’nin yapım işi başladı. Turgutlu atık su arıtma tesisinin de ihalesi gerçekleştirildi. İhalesi yapılan bu 3 tesisin dışında Demirci, Selendi, Alaşehir, Sarıgöl ilçelerimizde yapılacak olan tesislerinde projeleri bitme aşamasında. Projelerin tamamlanmasıyla birlikte inşaat ihalesine çıkılacak” dedi. Genel Müdür Yakup Koç, hayata geçirilecek çalışmalarla atık suların olumsuz etkilerinin en aza indirgeneceğini sözlerine ekledi.
12 bin 50 kişilik nüfusa hitap edecek olan Gördes atık su arıtma tesisi 1543 metreküp/gün kapasiteli olacak. Yapım süresi 400 gün olarak öngörülen tesis, yapımı tamamlandıktan sonra 12 ay süre ile yüklenici firma tarafından işletilecek. Tesiste yaşanması muhtemel iş kazalarını önlemek amacıyla gaz algılama, ölçüm ve güvenlik sistemi yer alacak. Öte yandan proje kapsamında 7 bin 309 metre uzunlukta kanalizasyon şebeke hattı ve 5 bin 553 metre uzunlukta yağmur suyu şebeke hattı döşenerek Gördes’in alt yapı eksiklikleri bu projeyle birlikte tamamlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Gördes Atık Su Arıtma Tesisi İçin Çalışmalar Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ağustos 2015 tarihinde saat 15 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gördes Atık Su Arıtma Tesisi İçin Çalışmalar Başladı haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı