Google'ın yapay zekası Go efsanesini yendi - Teknoloji Haberleri
Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Google'ın yapay zekası Go efsanesini yendi

  hurriyet.com.tr
  12 Mart 2016 - 15:27Son Güncelleme : 12 Mart 2016 - 23:59

  İnsanlık ve yapay zeka için tarihi bir gün... Google tarafından geliştirilen AlphaGo yazılımı, Go oyununun efsanesi Lee Sedol ile karşılaştı. 5 maç olması planlanan karşılaşmanın ilk üçünün galibi ise AlphaGo oldu. Seride iki karşılaşma daha yapılacak, ancak AlphaGo 3-0 öne geçtiği için Lee'nin kazanma ihtimali kalmadı.

  Lee, Güney Kore'nin başkenti Seul'de yapılan maç sonrası "Güçsüz bir görüntü sergilediğim için çok üzgünüm. Go'da çok deneyimli olmama rağmen böylesine ağır bir baskıyı hiç yaşamamıştım ve sanırım yeteneklerim bunun üstesinden gelmeye pek yetmedi" dedi.

  Googleın yapay zekası Go efsanesini yendi

  Alpha Go'yu yaratan Google'ın DeepMind bölümü kurucusu Demis Hassibis, maç sonucunu "tarihi bir an" diye niteledi.

  Sürpriz başarı yapay zeka tarihinde ikinci dönüm noktası oldu. 1997'de de IBM'in ürettiği Deep Blue adlı bilgisayar satranç şampiyonu Garry Kasparov'u yenerek bir ilke imza atmıştı.

  Strateji oyununda ilk defa bir insan yapay zekaya mağlup olduStrateji oyununda ilk defa bir insan yapay zekaya mağlup oldu

  Go'da satrançtan çok daha fazla hamle olasılığı var. Bu nedenle Google yetkilileri de AlphaGo'nun Lee'yi yenemeyebileceğini kabul ediyordu.
  Lee Go oyununda bir efsane olsa da zirvede tek değil. Go'da ulaşılabilecek en yüksek derece olan 9. dana henüz 18 yaşında sahip olan Çinli oyuncu Ke Jie ise AlphaGo'yu yenebileceğini söylüyor. Jie'ye göre yapay zekaya karşı kazanma şansı yüzde 60.

  Etiketler: google , go , Lee Sedol
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı