Gündem Haberleri

  Google’ın en başarılı arama motoru olmasının sebebi nedir?

  Hürriyet Haber
  29.04.2016 - 12:05 | Son Güncelleme:

  Google neden en başarılı arama motorudur? Google en başarılı arama motoru olmasının nedeni stratejik planıyla ilgili midir? İşte Google’ın en başarılı arama motoru olmasının sebebi nedir sorusunun cevabı..

   Google öncesinde arama motorları alakalı sonuçlara göre değil, kim daha çok ödeme yapıyorsa, öncelikli olarak onun sunduğu bilgileri listelemeye dayanıyordu. Bunun yanı sıra, eski arama motorlarının, anahtar kelime değil, internet siteleri tarafından sunulan bilgilere güvenerek tarama yaptıklarını da eklemek gerek. Tabii bu sitelerin yöneticileri, kendi yazdıkları kelimelerin arama motorlarında öncelikli çıkması adına sistemi manipüle ediyor, konuyla ilgili olsun ya da olmasın, her taramada çıkmak için alakasız bilgiler sunuyorlardı. Sonuçta sistem bir tür pazarlama yöntemine dönüşmüştü. Google ise yeni bir değerlendirme algoritması yaratarak, her bir internet sitesinin kaç adet farklı site tarafından bağlantı olarak verildiğini raporladı. Bu rapor, sitelerin kendi sundukları bilgilerin değerlendirilmesi için kullanıldı.

  Örneğin, çok iyi tanınan ve güvenilen resmi internet siteleri tarafından ciddiye alınarak linkleri paylaşılmış olan siteler öne çıkmış oldu. Çünkü bu durum onların güvenilirliğini de arttırıyordu. Böylece, öncekilerin aksine, Google algoritmaları sayesinde sistemin kendi kendine bir pazarlama stratejisine dönüşmesi engellenmiş oldu. Ama tabii bu açığı da AdWords adlı sistemle tamamladılar. Yani artık markasını pazarlamak isteyen herkes belli bir bedeli ödemek zorundaydı. Google buradan elde ettiği geliri, öncelikli olarak arama motorunun geliştirilmesi için kullandı ve ünlü araştırma geliştirme laboratuarlarını açtı. Böylece dünyanın en gelişmiş arama motorukurulmuş oldu.

   tarafından hazırlanmıştır.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı