Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Google'dan spam katili yapay zeka

  Hürriyet Haber
  14 Temmuz 2015 - 09:26Son Güncelleme : 14 Temmuz 2015 - 09:27

  Google, özellikle Gmail kullanıcılarını sevindirecek çok özel bir yapay zekanın peşine düştü.

  Google mühendisleri, Gmail spam filtrelerini daha da geliştirerek istenmeyen postaları azaltmayı hedefliyor. Bu amaçla geliştirilen akıllı spam filtresi "Büyük Ölçekli Beyin Simülasyonu" içeriyor.

  Gmail resmi blog sayfasında bir yazı yayınlayan ürün müdürü Sri Harsha, Gmail gelen kutusuna düşen spam sayısının yüzde 0.1'den daha az olduğunu söyledi. Yanlışlıkla spam olarak algılanan "Yalancı Pozitif" postaların ise yüzde 0.05 oranlarında olduğunu söyleyen Harsha, buna rağmen Gmail spam algılamasının hala mükemmel olmadığını belirtti.

  Google şimdi istenilen postaların spam klasörüne düşmemesi için e-postaları yapay sinir ağları ile ayıracak. Özellikle banka ve havayolu şirketlerinin e-posta yoluyla gönderdiği dekont, makbuz ve uçak bileti gibi önemli postalar spam olarak sınıflandırılabiliyor. Bu durumda kullanıcılar spam klasöründe e-posta aramak durumunda kalabiliyorlar.

  Gmail için hizmete sunulan "Postmaster Tools" ile bu sorunların aşılması planlanıyor. Şirketler bu sayede yüksek hacimli gönderiler için teslim hataları ve spam raporları gibi detaylara ulaşarak e-posta analizlerini yapabilecekler.

  GOOGLE'DAN GELECEĞE YÖNELİK OYUNCAKLAR

  Etiketler: google , spam
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı