Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Google'dan Maurice Sendak için doodle'lı kutlama

  Hürriyet Haber
  10 Haziran 2013 - 14:50Son Güncelleme : 10 Haziran 2013 - 14:50

  ABD'li çocuk edebiyatı desinatör ve yazarı Maurice Sendak'ın 85.doğum günü Google tarafından hareketli bir doodle ile kutlanıyor. Çocuk kitapları yazarı Maurice Sendak, özellikle 1963'te basılan çocuk masalı 'Where Wild Things Are'(Canavarlar Ülkesinin Kralı) ile biliniyordu.

  Maurice Sendak, 10 Haziran 1928'de Brooklyn'de doğdu. Ailesi Polonya'dan göçmüş Yahudi göçmenlerdi. Maurice Sendak'ın kitaplara olan ilgisi küçük yaşlarda geçirdiği bir hastalık yüzünden uzun süre yatakta kalmak zorunda kalmasıyla başladı.

  /images/100/0x0/55eb5476f018fbb8f8ba506aMaurice Sendak, henüz 12 yaşındayken Walt Disney'in Fantasia filmini izlemesinin ardından desinatör olmaya karar verdi. Canavarlar Ülkesinin Kralı ile uluslararası üne kavuşan Maurice Sendak, Little Bear (Küçük Ayı) serisinin de desinatörüydü.

  Maurice Sendak, bir dönem ülkemizde de uzun yıllar yayınlanan televizyon serisi Susam Sokağı'nın danışmanlarından biriydi.

  Maurice Sendak'ın Canavarlar Ülkesinin Kralı kitabı ilk basıldığı yıllarda içinde garip görünümlü yaratıkları barındırdığı için bazı aileler tarafından endişeyle karşılanmıştı.

  Maurice Sendak, 8 Mayıs 2012'de Connecticut'daki bir hastanede felç geçirerek öldü.

  Maurice Sendak, New York Times gazetesi tarafından 20. yüzyılın en önemli çocuk kitapları sanatçısı olarak seçildi.

  Maurice Sendak'ın Canavarlar Ülkesinin Kralı kitabı 2009'da Arkadaşım Canavar ismiyle filmleştirildi.

  Googledan Maurice Sendak için doodlelı kutlama  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı