Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Google'dan bir yenilik daha

  hurriyet.com.tr
  01 Kasım 2009 - 09:29Son Güncelleme : 01 Kasım 2009 - 15:53

  Google'dan yepyeni bir arama özelliği daha: Google Social Search nedir; ne işe yarar.

  Google, Google Social Search hizmetini Labs üzerinden başlattı. Bu sosyal arama özelliği, kullanıcıların arkadaşlarından ve bağlantılarından gelen halka açık ve konuyla ilgili içeriği arama sonuçlarında görmelerine imkan tanıyor. Twitter'ın gerçek zamanlı aramasından sonra Google da sosyal arama özelliğini kullanıma açmış oldu.

  Bu sosyal arama özelliğinin avantajını şöyle açıklayalım, bir arkadaşınız size ayaküstü bir sohbet esnasında İstanbul üzerine bir blog yazdığını söyledi. Siz eve geldiğinizde sitenin ya da blogun adresini unuttunuz ve haliyle Google'da aramaya karar verdiniz. Karşınıza arkadaşınızın blogunun çıkması gerçekten düşük bir ihtimal. Ama sosyal arama özelliği sayesinde bu arkadaşınızın blogu arama sonuçlarında size gözükecek. Bu sonuçlar ayrı bir başlık altında görülecek.

  Kısacası Google artık arama sonuçlarının büyük ölçüde kişiselleştirilmesine, kendi hayatınızdan ve çevrenizden arama yapmanıza da imkan tanıyor. Google'ın özellikle vurguladığı şey, çevrenizin halka açık bilgilerinden yararlanıldığı oluyor. Google profilinizde Twitter ve FriendFeed üzerinden takip ettiğiniz kişilerin yayınladığı mesajları arama sonuçlarında görebiliyorsunuz. Bunun için Google hesabıyla giriş yapmış olmak gerekiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı