Teknoloji Haberleri

  Google, Kardanadam, havuç ve sepet ile Kış Gündönümü Doodle'ı yaptı

  Hürriyet Haber
  21.12.2014 - 12:37 | Son Güncelleme:

  Arama motoru Google bugün “21 Aralık Kış Gündönümü” yani kışın ilk günü için özel hareketli bir Doodle hazırladı. Gif tarzında hazırlanan Doodle hem hareketli hem de eğlenceli. Google'a göre 'kardanadam yapma zamanı' başlıyor...

  Google 21 Aralık Kış Dönümü'nü unutmadı ve 'Kardanadam yapma zamanı'nın geldiğini hatırlattı. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, özel günler için özel Doodle'lar hazırlamaya devam ediyor. Peki Doodle nedir?

  Arama motoru Google bazı özel günlerde, ülkelere göre değişiklik gösterebilen farklı Google logosu tasarımları yapar. İşte bu özel günlerde tasarlanan Google logolarına "Doodle" denir.

  Ülkelere göre değişik doodle’lar tasarlayan Google, bütün dünyayı ilgilendiren logolar da yayınlayabiliyor. Tıpkı en son kardan adam temalı ve hareketli 'Kış Gündönümü' doodle’ı gibi.
  1999’dan beri Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından ana sayfayı renklendirmek ve ilgi çekmek için kullanılan doodle’lar tüm dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere yer verilmektedir. 11 Kasım 2014 Salı günü de Google Yeşilçam’ın ünlü komedyeni Kemal Sunal için jest yamış ve hazırladığı doodle ile dikkat çekmişti.

  Google, Kardanadam, havuç ve sepet ile Kış Gündönümü Doodleı yaptı

  Doodle: (Kelime anlamı)
  Karalama, gelişigüzel yazma veya çizme
  Karalamak doodlebug maden damarlarını aramakta kullanılan herhangi bir cihaz
  Uçan bomba.
  Karalamak, dalgın dalgın şekiller çizmek; gayda çalmak
  Kuruluşundan, şu ana kadar Google tarafından hazırlanan bütün doodle’ları görmek için http://www.google.com/doodles adresini ziyaret edebilirisiniz.

  Google, hazırladığı bu Doodle'lar ile önemli gün ve haftaları kullanıcılarına hatırlatmayı amaçlıyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde ressam ve sanat kuramcısı Wassily Kandinsky için özel bir Doodle hazırlamıştı.

  MİTOLOJİ VE SEMBOLİZM'DE KIŞ GÜNDÖNÜMÜ

  Bugün 21 Aralık ve Kış Gündönümü (Janua coeli). Bugün Ulu Ana Tanrıça, Gökyüzü (Cennet) Kraliçesi’nin Işığın Oğlu’nu doğurduğu gün. Kış Gündönümü Oğlak’tadır ve “tanrıların kapısı”dır. Güneş’in yükselişini ve büyüyen gücünü temsil eder. “Janua” Latincede kapı anlamına gelir ve kapıların bekçisi, zamanın yöneticisi Janus da adını ondan alır. Elinde iki anahtar olduğu rivayet edilen Janus gündönümlerinin kapılarını bu anahtarla açar. Kış Gündönümü’nü altın anahtar ile, Yaz Gündönümünü ise gümüş anahtar ile.

  21 ARALIK KONUMU ve ÖZELLİKLERİ

  21 Aralık’ta güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Bunun sonucunda aşağıdaki olaylar gerçekleşir: Güneş ışınları Güney Yarımküre’ye gelebileceği en dik, Kuzey Yarımküre’ye en eğik açılarla gelir.

  Güney Yarımküre’de yaz, Kuzey Yarımküre’de kış mevsiminin başlangıcıdır. Üzerinden Oğlak Dönencesi’nin geçtiği karaların iç kısımları, Dünya’nın en sıcak yerleridir. Güney Yarımküre’de en uzun gündüz, Kuzey Yarımküre’de ise en uzun gece yaşanır. Bu tarihten sonra Kuzey Yarımküre’de gündüzler uzamaya (kış gündönümü) Güney Yarımküre’de kısalmaya (Yaz gündönümü) başlar. Güneş ışınlarının atmosferde katettiği yolun en kısa olduğu yer Oğlak Dönencesi’dir. Öğlen saat 12.00’de Oğlak Dönencesi’nde yataya dik duran cisimlerin gölgesi oluşmaz. Aydınlanma çizgisinin sınırları Kutup dairelerinden geçer. Güney Kutup Kuşağı aydınlanma çemberi içinde iken, Kuzey Kutup Kuşağı karanlık çember içindedir.

  Kuzey Kutup Dairesi’nde sadece bu gün 24 saat süreyle gece, Güney Kutup Dairesi’nde ise 24 saat süreyle gündüz yaşanır.Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay’da yaşanır. En uzun gece ise Sinop'ta yaşanıyor.

  DİĞER GÜN DÖNÜMLERİ;

  21 Mart: Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlar.

  21 Haziran: En uzun gündüz, en kısa gece. Yaz mevsimi başlar (Kuzey yarım kürede)

  23 Eylül: Gece ve gündüz eşit olur. Yaz biter, sonbahar başlar. (Kuzey yarım kürede)

  21 Aralık: En uzun gece, en kısa gündüz. Kış mevsiminin başlangıcı. (Kuzey yarım kürede)

  21 Aralık 2014 Pazar gününü yaşadığımız bugünün anlam ve önemini dünyanın en büyük arama motorlarından olan Google yine özel logo ile hatırlattı. Kışın ilk günü nedeniyle Google tarafından hazırlanan Doodle'de kardan adam, sepet ve havuç tema yapıldı ve hareketli olarak gif formatında hazırlandı.

  Etiketler: winter
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı