Google: Kablosuz bağlantı bilgilerini istemeden ‘taban’a kaydetmişiz

Hürriyet Haber
16 Mayıs 2010 - 00:00 Son Güncelleme : 15 Mayıs 2010 - 22:41

İnternet arama motoru Google, harita sistemi Google Map’in gelişmiş versiyonu Street View uygulaması için yolda fotoğraf çekerken, çevresindeki Wi-Fi (kablosuz internet) ağlarında akan bilgileri veri tabanına kaydettiğini kabul etti.

Daha önce sadece fotoğraf çekilen bölgedeki kablosuz ağ isimlerini ve adreslerini kaydettiğini açıklayan Google Başkan Yardımcısı Alan Euastace, “Şimdi net bir şekilde anladık ki şifrelenmemiş kablosuz ağ bağlantıları üzerinde taşınan bilgileri istemeden veri tabanımıza kaydetmişiz” dedi. Google, son dört yıldır farkında olunmadan gerçekleşen bu mahremiyet ihlalini kabullenerek özür diledi. Gönderilen e-maillerin ve kullanıcının ziyaret ettiği internet sitesi bilgilerinin elde edilmiş olabileceği belirtildi.

Ciddi bir hata yaptık

Google, sokak sokak gezerek Street View uygulaması için fotoğraf ve konum bilgileri kaydeden araçlardaki yazılımın, aracın geçtiği yerlerde şifresiz çalışan Wi-Fi yayınlarına bağlanarak o sırada o ağ üzerinden aktarılan bilgi parçacıklarını da aldığını tespit etti. Alan Euastace yayımladığı blog mesajında şu ifadeleri kullandı: “İnsanların güvenini kazanmak tüm faaliyetlerimiz için hayati önem taşır. Ancak bu konuda yetersiz kaldık. Mühendislerimiz güveninizi kazanmak için çok çalışıyor ama belli ki burada ciddi bir hata yaptık. Toplanan bu bilgi parçacıklarının arama motoru dahil hiç bir Google hizmetinde kullanılmadı.”

600 GB’tan fazla bilgi

Alman yetkililerin uyarısı üzerine başlatılan incelemede ortaya çıkan ihlal kapsamında 30 ülkede 600 gigabyte’ın üstünde bilgi yakalandığı belirlendi. Google mühendisleri şimdi kullanılan yazılımı elden geçirmek ve toplanan bilgileri ayıklayarak temizlemek için uğraşıyor. Wi-Fi modemlere şifre konmadan yapılan bağlantılarda her zaman izlenme veya kaynak yapılma riski bulunduğu belirtilirken, güvenlik uzmanları bu noktada Google’ın kötü niyetinin söz konusu olmayabileceğini ancak özellikle AB düzenleyici kurumlarının uzun süredir sıkı takip ettiği internette mahremiyet konusunun Google’ın başına iş açabileceğini ifade etti.

Navigasyonu bir adım daha ileri taşıyacak

ABD’de kullanılabilen Street View uygulaması, panoromik olarak çekilen fotoğraflar sayesinde, New York, Paris ve Hong Kong gibi şehirleri sanal olarak gezme imkanı tanıyor. 30 ülkede yer alan gezici araçlar vasıtası ile fotoğraf çeken Google, bu sayede araç içi navigasyon sisteminde de yeni bir dönem başlatmaya hazırlanıyor. 360 derecelik açı sunan sistem sayesinde daha önce Google Earth’te kullanılan harita sistemi 1 adım daha ileri taşınmış olacak. Street View için bilgi toplayan araçlar Türkiye’de kullanılmadı ancak Avustralya, Avustrya, ABD, Belçika, Brezilya, İngiltere, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan gibi toplam 30 ülkede kullanıldı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı