Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Google internet hızını 100’le çarptı

  Hürriyet Haber
  27.07.2012 - 11:32 | Son Güncelleme:

  Google, ABD’nin Kansas bölgesinde denediği ultra hızlı internet servisiyle genişbantlı internet hızının 100 kat üzerine çıktığını duyurdu. Yani neredeyse bir saniyenin de altında bir sürede 700 MB'lık bir film internetten indirilebiliyor.

  Google Fiber olarak da bilinen yeni internet servisi şuan için sadece Kansas’ın bazı bölgelerinde denenebiliyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada ultra hızlı internet servisini kullanacak olanların saniyede 1 gigabit veri transferi yapabileceğini ve bu nedenle artık internette bekleme devrinin sona ereceği belirtildi.
  Kullanıcılar Google’ın yeni teknolojisi sayesinde büyük dosyaları çok hızlı bir şekilde paylaşabilecek ve online eğitim ya da sağlık hizmetleri gibi alanlar için gereken yüksek hızlı internet teknolojisini elde edebilecekler. Kansas’taki okullar, kütüphaneler ve hastanelerin de faydalanacağı bu hizmeti alacak ilk evler sonbaharı, çevre yerleşimler de 2013 yılının sonunu bekleyecek.

  Şirket yetkilileri ultra hızlı fiber internetin aylık ücretinin ayda 70 dolar olacağını, buna ek olarak Nexus 7 tablet bilgisayarlı TV paketini de almak isteyenlerin ayda 120 dolar ödeyeceğini belirtti. Öte yandan, hizmetten faydalanmak isteyenlerin 300 dolarlık bir yapılandırma bedelini ödedikten sonra normal geniş bantlı interneti ücretsiz olarak seçme şansı da olacak.

  Kansas’ta yaşayan nüfusun sadece dörtte birinin evinde geniş bantlı internet bulunuyor.

  Dünyada internete en hızlı erişen ülkeler:

  1.     Güney Kore: 17.5 mpbs

  2.     Japonya: 9.1 mpbs

  3.     Hong Kong: 9.1 mpbs

  4.     Hollanda: 8.2 mpbs

  5.     Letonya: 7.8 mpbs

  6.     İsviçre: 7.3 mpbs

  7.     İrlanda: 6.8 mpbs

  8.     Çek Cumhuriyeti: 6.7 mpbs

  9.     Romanya: 6.4 mpbs

  Kaynak: Huffingtonpost

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı