Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Google Harita'larla keşfe çıkın

Google Haritalar, Earth ve Sokak Görünümü ile ilgili tüm özellikleri gördüğünüzü mü düşünüyorsunuz? O zaman tekrar düşünün derim. Google’ın eşsiz harita servisleriyle gerçekleştirebileceğiniz en ilginç şeyleri gözler önüne seriyorum.

Google Haritalar (https://maps.google.com) hayatımızın değişmez ve önemli bir parçası olmayı başardı. Bu servis olmasaydı gerçek anlamda kaybolabilirdik. Apple’ın iOS 6 güncellemesinden sonra Google Haritalar’ı devre dışı bırakıp kendi servisini yerleştirmesinden doğan serzenişlere bakmak bile yeterli olacaktır.

Google Haritalarla keşfe çıkın


Google Haritalar ve kardeş program Google Earth’ün (www.google.com/earth) başarısının altında yatan nedenler hata payının düşüklüğü ve kapsama alanı ama aynı zamanda yenilikçi yapılarını da eklememiz gerekiyor. Google, harita servisini daha verimli ve kolay kullanılabilir hâle getirmek için sürekli olarak kullanışlı yenilikler ekliyor, yerel veritabanlarını güncellemeye devam ediyor. Google Haritalar’ın en popüler araçlarından biri olan dört yıllık geçmişe sahip Sokak Görünümü henüz Türkiye’deki konumlar için sunulmuyor ama diğer ülkelerdeki görüntüler elde edilebiliyor. Google’ın duyurusuna göre son güncellemeyle sokak görüntüleri ciddi anlamda yenilendi.


Bu yazıda Google Haritalar, Earth ve Sokak Görünümü’nü kullanarak gerçekleştirebileceğiniz pratik uygulamalardan tuhaf gerçeklere kadar en ilgi çekici bilgileri göreceksiniz.


Google Earth ile hava durumunu yaşayın


Hava durumuyla ilgili bilgileri bir yerden okumak yerine kendi gözlerinizle görmek istemez misiniz? Google Earth uygulamasında Hava Durumu katmanı altındaki Bulutlar ve Radar seçeneklerini etkinleştirin, bulutlara yaklaşın. Eğer yağmur veya kar yağışı varsa bunlara ait animasyonları -ekran kartınız çok zayıf değilse- görebilirsiniz.

Nereye gidip ne kadar kaldığınızı görün


Mozilla’nın geliştirdiği Map My Day adlı web uygulaması (http://goo.gl/qzntjx) konum bilginizi takip ederek nerede ne kadar zaman harcadığınızın kaydını tutuyor. Bir yere ulaştığınızda “check in”e ve ayrılmadan önce de “check out”a tıklayın. Uygulama bu bilgileri tarihlerle birlikte saklayacak ve zaman içindeki dolaşımınızı harita üstünde gösterecek.

Dünya genelinde ZeroAccess enfeksiyonlarını görün


Güvenli firması F-Secure, Google Earth kullanarak dünya genelinde ZeroAccess botnet zararlısından etkilenen yerleri gösteren bir katman hazırladı. Dünya genelinde 140 binden fazla noktada etkilenmiş olan bilgisayarların yerlerini görmek için http://goo.gl/ghtte7 adresinden bu verileri ekleyin. Haritada yer alan kırmızı sembollerden birinin size ait olduğundan şüpheleniyorsanız McAfee’nin ücretsiz rootkit temizleyicisini (http://goo.gl/FgrRUd) kullanmayı deneyebilirsiniz.

Fotoğraf çekmek için ideal zamanı bulun

Google Haritalarla keşfe çıkın


Günün “altın saat” denilen anında güneş ışınları en ideal durumdadır ve bu zamanda çekilen fotoğraflarda en güzel sonuçlar elde edilir. www.golden-hour.com adresinde yer alan haritayı kullanarak bir konum seçin ve bu bölgeye özel altın saat başlama saatini ve gün doğuşu saatini öğrenin. İlerde gerçekleşecek fotoğraflar çekimleri için şimdiden bilgi almak için tarihi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Yeni görseller yüklendiğinde haberdar olun


Follow Your World (followyourworld.appspot.com) adresinde uyarılara üye olarak bölgenizdeki haritalara ve uydu görüntülerine ait Google güncellemelerinden haberdar olabilirsiniz. Bir konum için arama yapın ve ardından harita veya uydu görüntüsü üzerinde tıklayarak noktayı belirleyin. Koordinatların ve konum adının doğru olup olmadığını kontrol edin, ardından onay verin. Bu bölgeye ait yeni görseller yüklendiğinde e-postayla haberdar olacaksınız.

Arama sonuçlarına hızlı haritalar eklensin

Google Haritalarla keşfe çıkın


Google arama sayfasında bir restoran veya işletme için arama yaptığınızda yeni bir sayfa açmak zorunda kalmadan sonuçlara ait konum bilgilerini görebilirsiniz. Google’ın tanıdığı bir mekânı ararsanız konum bilgisi ve harita görüntüsü, aynı zamanda Google+ Yerel’e eklenmiş kullanıcı yorumları sağ tarafta belirecektir.


BEŞ BÜYÜLEYİCİ GOOGLE EARTH MANZARASI


1- Oxfordshire’da bir tarlaya çizilmiş denizanası görüntüsü: http://goo.gl/maps/43YtW
Koordinatlar: 51.562278, -1.604391

2- İlginç görünümlü bir deniz canavarı: http://goo.gl/maps/43YtW
Koordinatlar: 57.214481, -4.570600

3- Şeyh Hamad bin Hamdan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kendi adını taşıyan özel adası: http://goo.gl/maps/WFtmw
Koordinatlar: 24.340192, 54.323472

4- Sudan’daki bir çölde yer alan dev boyutlu dudaklar: http://goo.gl/maps/4GypP
Koordinatlar: 12.06522, 23.096506

Google Haritalarla keşfe çıkın

5- South Carolina’da yer alan çok renkli bir uçak: http://goo.gl/maps/djqYf
Koordinatlar: 35.007037, -81.019267

Google Haritalarla keşfe çıkın


Danimarka’daki Hamlet kalesini keşfedin


Shakespeare’in Hamlet eserindeki Elsinore, adını, etkileyici Kronborg Kalesi’nin (http://goo.gl/maps/SJeMi) bulunduğu Helsingør (Danimarka) şehrinden alır alır. Yeni Sokak Görünümü sayesinde bu güzel mekâna ait görüntüleri detaylı biçimde ve yerinizden kalkmadan görebilirsiniz.

Bletchley Park’ta parka göz atış


Sokak Görünümü’ne eklenen tarihi öneme sahip en yeni konumlardan biri İngiltere’deki Bletchley Park (http://goo.gl/maps/rZMC1). Yüzlerce Alman ajanının elde edemediği görüntüleri kolayca elde edebilir, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alan Turing, Dilly Knox ve Peter Twinn tarafından kırılan Enigma şifresinin kırıldığı yeri görebilirsiniz. Arka kısımda yer alan dev boyutlu satranç setine dikkat edin!

Rusya’daki eşsiz turistik mekânları görün

Google Haritalarla keşfe çıkın


Yeni sokak görüntülerini kullanarak Rusya, Tsarskoye Selo’da yer alan Katerina Sarayı’nda (http://goo.gl/maps/werO0) turlayın. Çarın yaz döneminde konakladığı alana ait kapılara ve dev mahkeme salonuna dışarıdan bakıyor olacaksınız. Kızıl Meydan, Kremlin ve St. Petersburg gibi daha fazla turistik mekân için Rusya’ya özel koleksiyona (http://goo.gl/hNwP9) göz atın.

Sokak Görünümü konumlarının eski filmlerini izleyin


There & Then adı verilen site (http://goo.gl/7NE93), Sokak Görünümü içeren yerlere ait eski videoları akıllı biçimde bir araya getiriyor. 20. yüzyılın başında çekilmiş eski videolara bakarak bu özel yerlerin yıllar önce nasıl göründüğünü anlayabilir, bugünkü görünümleriyle kıyaslayabilirsiniz. Aslında asıl ilgi çekici olan mekânlardan çok kıyafetler ve taşıtların 100 yıllık değişimine tanık olmak.
Historypin (www.historypin.com) sitesi de Google Haritalar ve Sokak Görünümü’nde yer alan ilgi çekici yerlere ait eski nesil videolar ve fotoğrafları içeriyor.

Edebiyata konu olmuş yerlere bakış atın


Robinson Crusoe ve Frankenstein gibi dünya edebiyatına girmiş 150’den fazla kitapla ilgili haritayı görmek içinse Google Earth’ten güç alan Book Drum World Map’i (www.bookdrum.com/maps.html) ziyaret edebilirsiniz.
British Library’nin Pin-a-Tale projesi (http://goo.gl/ZIScS) sonucunda da İngiltere’de edebiyata etkisi olmuş önemli yerler bir araya toplandı. Daha fazla bilgi almak için haritada yer alan bir noktaya tıklayın. Kırmızılar romanları, yeşiller şiirleri, sarılar şarkıları temsil ediyor. Daha fazla bilgi için “Find out more” kısmına tıklanabilir.

Titanic’in kalıntılarını keşfedin

Google Haritalarla keşfe çıkın


http://goo.gl/MXxVl adresine giderek Titanic için hazırlanmış Google Earth dosyasını indirin. Program ayarlarında 3D Binalar seçeneğinin açık olduğuna emin olun. Ardından Titanic gemisinin kalıntılarını gösteren üç boyutlu modeli görüyor olacaksınız.

Buhar banyosu yapan Japon maymunlarını görün

Google Haritalarla keşfe çıkın


En beğendiğim sokak görünümlerinden biri, Japonya’daki Jigokudani (Cehennem Cadisi) Maymun Parkı’ndaki sıcak kaynak sularında duş alan kar maymunlarına (http://goo.gl/maps/rexYS) ait. Kış ayları gelince maymunlar aşağı iniyor ve sıcak sularda rahatlamayı tercih ediyor.

Google Haritalar’la kuşların göçünü takip edin

Google Haritalarla keşfe çıkın


İngiliz Ornitoloji Birliği (BTO), uydu takip sistemini kullanarak 14 farklı guguk kuşunun yerlerini belirledi. Bu sayede kış aylarında güneye gerçekleşen yolculuklarını takip edebilirsiniz. www.bto.org/cuckoos adresinde yer alan harita her bir kuşa ait göç yolunu gösterebiliyor. Galler guguk kuşu Lloyd’un Afrika’ya giden yolculuğuna ait güncellemeleri de görebilirsiniz. Benzer bir proje ABD’deki sinek kuşlarının göçünü haritalıyor. http://goo.gl/q3jrJ adresindeki güncellemeler için kuş takipçilerinden gelen raporlar dikkate alınıyor.

Kaliforniya’daki ulusal parkları keşfedin


Google, Kaliforniya’daki beş ulusal parka (http://goo.gl/Vygp4) ait çok başarılı görünümler ekledi. Redwood Ulusal Parkı’nda yer alan dünyanın en uzun ağaçlarını görebilir, Yosemite’deki Old Inspiration Point’in (Eski İlham Noktası) keyfini sürebilir, 43 derece sıcaklığa maruz kalmadan Ölüm Vadisi’nde tur atabilirsiniz.

Sokak Görünümü ile safariye katılın


Street View Safari sayfasında (http://goo.gl/bdLV6) Sokak Görünümü kameralarıyla elde edilmiş en başarılı doğal yaşam görüntüleri bir araya geliyor. Tam ekran modunda gerçekleşen slayt gösterisine aslanlar, gergedanlar, zürafalar ve safari parklarına dâhil hayvanat bahçeleri katılıyor. Brezilya’da sokaklarda dolaşırken sokak görüntüleri çeken arabanın önüne devekuşu çıkabiliyor.

Hawaii’den dumanlar püskürten bir yanardağ görün

Google Haritalarla keşfe çıkın


Sokak Görünümü tarafından elde edilmiş Hawaii koleksiyonunda (http://goo.gl/xclLy) Pasifik Okyanusu’nun cennetinden gelen bazı eşsiz panoramik görüntüler bulunuyor. Sanal tur sayesinde harika plajlardan başlayıp el değmemiş Molokai kıyılarına geçin ve büyük adada yer alan yanardağa yakından bakın.

Kuzey Kutbu’ndaki erimeyi izleyin


Global ısınmanın kutup noktalarında neden olduğu değişimlerden ötürü sıkıntıya giriyorsanız Arctic.io tarafından sürdürülen Kuzey Kutbu Gözlem Çalışması’nı (www.arctic.io/observations) takip edebilirsiniz. Bu sistem bölgenin Google haritasını alıyor ve NASA tarafından her gün çekilmekte olan Arctic’a ait uydu görüntülerini ekliyor. Bu sayede zaman içinde gerçekleşen erime değişimlerini, blok hareketlerini anlamanız ve kızılötesi görüntüleri elde etmeniz mümkün.

Mercan kayalıklarını yakından görün


Sokak Görünümü kısa süre önce okyanus koleksiyonunu (http://goo.gl/RbiWa) hayata geçirdi ve altı ayrı mercan kayalığına ait panoramik görüntüler sunuluyor. Seçilen yeraltı konumları arasında Hawaii Hanauma Körfezi’ndeki Great Barrier kayalığı ve Filipinler’deki Apo Adaları var. Bir dalgıç gibi hareket edip detayları keşfedebilirsiniz. Balıklar, sürüler, denizşakayığı dağları, tropik dev balık ve kaplumbağa gibi eşsiz deniz yaşamının detayları ve canlıları keşfedilmeyi bekliyor.


ON TUHAF SOKAK GÖRÜNÜMÜ

1- Yalnızca bilim adamlarının mesken tuttuğu Antarktika. http://goo.gl/maps/Mjg3a

2- New Jersey’de bulunan korkutucu bir golf parkuru. http://goo.gl/maps/ExBwv

3- Dikkatsiz bir Rus sürücünün yere indirdiği trafik levhası. http://goo.gl/maps/ViNoV

4- Başında simit tablası taşıyan bir İsrailli satıcı. http://goo.gl/maps/lu6MN

5- Estonya’da bir camdan sallanan rakun. http://goo.gl/maps/QoqpN

6- Brooklyn’de kameralara poz veren bir eşek. http://goo.gl/maps/pXG2J

7- Sokak Görünümü kamerasına yapışmış bir kurbağa. http://goo.gl/maps/Qbms5

8- Longleat House’da yolunu kaybetmiş Kraliçe I. Elizabeth. http://goo.gl/maps/oKQZg

9- San Fransisco’daki bir kafede gümüş renkli uzay kıyafetleri giyen köpek. http://goo.gl/maps/ZiKrB

10- Finlandiya’da ürkütücü kargalarla dolu bir alan. http://goo.gl/maps/qlcpk

E-posta: ekaplanseren@hurriyet.com.tr
Twitter: https://twitter.com/kaplanseren


Yazarın son yazıları


#14 Ağustos 2013 Yeni başlayanlar için Twitter
#07 Ağustos 2013 Doğu Cephesi’nde yeni bir şey yok!
#29 Temmuz 2013 Parolalarınızı güvenle saklayın
#24 Temmuz 2013 Ücretsiz yazılımla kendi e-kitabınızı yayımlayın
#18 Temmuz 2013 Samsung, SSD’de hız ve kapasite yükseltti
#14 Temmuz 2013 Evde kablo zulmünden kurtulmanın zamanı gelmedi mi?
#8 Temmuz 2013 Yeni nesil PC’ye hazır mısınız?YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>


X