Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Google da kapanır mı

  Hürriyet Haber
  15 Şubat 2011 - 09:33Son Güncelleme : 15 Şubat 2011 - 09:33

  Korsan film indirenler Google'ın da kapanmasına neden olabilir mi? İşte yaşanan ilginç olaylar...

  İnternet üzerinden durmaksızın indirilen film furyası için bir sona yaklaştık gibi gözüküyor. Neredeyse bütün dünyanın kullandığı Torrent siteleri, artık birçok firmanın dikkatini çekmiş durumda.

  Montion Picture Associaton of America (MPAA) yani Amerikan Sinema derneği; uzunca bir süredir illegal yollardan film indiren kişi ve kurumları yakından takip ediyordu. Bu takip esnasında kullanıcının; ne zaman, hangi filmi, hangi IP adresinden ve hangi port'u kullanarak indirdiğini anında tespit edebilen MPAA, illegal yoldan film indiren kullanıcılarına birer mektup yollayarak onları uyarıyor.

  Nitekim bu durum artık tekil kullanıcıları suçlu duruma düşürmenin çok ötesine geçti. TorrentFreak isimli siteden sızan habere göre; MPAA, Google'ın Merkez binası çalışanlarının BitTorrent üzerinden illegal film indirdikleri konusunda uyarı mesajı attı. MPAA'nın yasal hakkı olarak görülen illegal kullanıcının ISP, yani internet bağlantısını kesme hakkıysa büyük bir facianın eşiğinden dönülmesine sebep oldu.

  Bir anlamda kapanma tehlikesi yaşayan Google'sa, MPAA ile sorunu çözdü. Yine de MPAA bir kez daha bu tarzdaki illegal girişimlerin engellenmesi için büyük bir adım atmış oldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı