Gündem Haberleri

  Google, Çin'in sansürünü kabul etti

  A.A.
  25.01.2006 - 15:34 | Son Güncelleme:

  Google, Çin'e pazarına girebilmek için siteleri sansürlemeyi kabul etti. Böylece aynı uygulamaya boyun eğen Microsoft ve Yahoo'nun saflarına katıldı.

  ABD'nin California eyaletinde kurulu şirketin, sunucuları Çin'de bulunan ve daha hızlı Çince arama motorunu başlatabilmek için kendini sansürlemesi, insan hakları savunucularının büyük tepkisini çekti. Amerikan şirketi, Çince Google web sitesinin çalışmaya başlaması dolayısıyla yayımladığı açıklamada, “Çin'den çalışabilmek amacıyla, Google.cn'de elde edilen bazı arama sonuçlarını, yasalar ve yerel makamların uygulamaları gereği çektiklerini” belirtti.
  Google, internette Çince kısıtlamalar uygulayarak, dev Çin piyasasına girebilmek için daha önce aynısını yapan Amerikan şirketleri Microsoft ve Yahoo!'nun saflarına katılmış oldu.

  “Google.cn” aracılığıyla bugün yapılacak, yasaklanan tarikat ”Falungong”, “Tayvan'ın bağımsızlığı” veya “insan hakları” gibi aramalar, Çin hükümetinin resmi tutumunu anlatan sitelere yönlenecek. Ayrıca, ayrılıkçı web sitelerinin arama sonuçları çıkmayacak.

  Google, şirketi aynısını daha önce Almanya ve Fransa gibi Batı ülkelerinde de yaptığına işaret ederek, “Dünyada birçok ülke bilgiye girişte kısıtlamalar uyguluyor” savunmasını getirirken, uygulama aralarında “Sınır Tanımayan Gazeteciler” örgütünün de bulunduğu birçok insan hakları kuruluşunca ağır şekilde eleştirildi. Çin'de resmi verilere göre, 2005 sonu itibarıyla bilgisayar sektörüne 12,4 milyar dolar harcayan 111 milyon internet kullanıcısı bulunuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı