Teknoloji Haberleri

  Google büyümesin diye Microsoft'u seçtik

  Hürriyet Haber
  16.02.2011 - 00:10 | Son Güncelleme:

  Nokia Microsoft ile resmen anlaştı. Yeni nesil telefonlarında Windows Phone 7'ye yer vermeyi planlayan Nokia CEO'su Stephen Elop, "neden Android'i kullanmadınız" sorusuna "Google güçlensin istemedik" yanıtını verdi. Peki şimdi ne olacak? Nokia neden yıllardır arkasında durduğu Symbian'ı arkada bırarak Microsoft'la anlaştı?

  seozturk@hurriyet.com.tr

  Dünyanın en büyük cep telefonu üreticilerinden biri olan Nokia, yıllar boyu birinciliğini kimseye kaptırmadı. Finlandiya’dan doğan şirket, kısa zamanda devleşerek dünyanın hemen her ülkesine birçok model telefonla ulaşmayı başardı. Şüphesiz Nokia, bir zamanların efsane ismiydi.

  Di’li geçmiş zaman dilimini kullanarak Nokia’nın durumunu anlatmamızın bir sebebi var elbette. Teknolojinin gelişmesi, beraberinde akıllı telefonları getirdi ve bilgisayarları cebe taşıyan bu cihazlar, telefon sektörünün geldiği son noktaydı.

  TELEFON ÜRETMEK YETMİYOR, YAZILIM DA LAZIM

  Selim ÖZTÜRKhurriyet.com.tr

  Nokia, akıllı telefon sektöründe çok geç kalan bir isim oldu. Apple, Samsung, LG gibi diğer dev firmalar sektörü iyi analiz edip son kullanıcıya ulaşmak için akıllıca hamleler yaptı. Apple, iPhone ile telefon üretmenin ötesinde kullanıcılarına sunduğu yüzbinlerce uygulamayla kullanıcılarını kendisine bağlamayı bildi. Şüphesiz Apple’ın adımlarını iyi irdelemek gerekiyor; zira Apple’ın akıllı telefon sektöründe attığı her adım, son kullanıcıyı kendine bağlamak içindi. SIM kartlarının bile standart SIM yerine Micro SIM’le çalışıyor olması, kullanıcıların SIM kartını diğer telefonlara taşımasının önündeki en büyük engeldi. Ancak Apple’ın elindeki en büyük güç, uygulamalardı. App Store’da iki hafta öncesinde 10 milyar indirilme rakamına ulaşan Apple, tüm iPhone ve iPad’leri kapsayan bu uygulamalarla telefon satışından daha çok gelir elde etti.

  ÜCRETSİZİ DE VAR 99 DOLAR OLANI DA

  Uygulamaların bir kısmı ücretsizken, büyük bir kısmı ise 0.99 dolardan başlayarak 99 dolara kadar çıkan fiyatlarla App Store’dan satışa sunuluyor. Ücretsiz uygulamalar için geliştiricilerden ücret istemeyen Apple, ücretli uygulamalarda ise fiyat etiketine göre fiyatın yüzde 30’unu komisyon olarak alıyor. Apple, her yıl yeni bir iPhone veya iPad çıkarsa da, uygulamaları tüm cihazlarında çalıştığından eski müşterileri üzerinden de para kazanmaya devam ediyor.

  PEKİ YA ANDROID

  Android telefonların sayısında ise ciddi artış göze çarpıyor. Google’ın geliştirdiği ücretsiz açık kaynak kodlu bu işletim sistemini başta Samsung olmak üzere, LG, HTC, Sony Ericsson gibi şirketler gerek telefonlarında, gerekse de tabletlerinde kullanmaya başladı. Android’in ücretsiz oluşu ve uygulama geliştiricilerin önünde bir engel olmaması üreticileri cezp ederken, uygulama geliştiricileri de sınırlara tabi olmadan dilediği yazılımı geliştiriyor.

  NOKIA VE N8 FACİASI

  Nokia, uzun yıllar boyunca Symbian işletim sistemiyle telefonlarını donattı. Ovi Store ile uygulamalarını kullanıcılarına ulaştırmaya çalışan şirket, Nokia N8 ile büyük bir sıçrayış yapmayı planladı. “Tarihimizde en çok ön sipariş verdiğimiz telefon” olarak adettiği N8, kullanıcıların azımsanmayacak bir kısmı için hayal kırıklığından öte bir şey olmadı. N8’in Türkiye ayağında lansmanının yapıldığı gün N8’i eline alıp, “Uygulamalar” sekmesine girmekle birlikte telefonun iki kez kilitlendiğine şahit olduk.

  Nokia Türkiye Müdürü Conor Pierce, hürriyet.com.tr’ye verdiği bir demecinde N8’lerin çok küçük bir kısmının “güç problemi” yaşadığını dile getirse de, N8 üzerine aldığımız yorumların hemen hepsi N8 aleyhineydi.

  NOKIA VE MICROSOFT RESMEN ANLAŞTI

  Yıllar boyu Symbian işletim sistemini savunan ve ona inanan Nokia, ilk ağızdan Symbian’ı geride bıraktığını ve yeni telefonlarında Microsoft’un Windows Phone 7 işletim sistemiyle yola devam edileceğini açıkladı. “Neden Windows yerine Android’i tercih etmediniz” sorusuna Nokia’nın CEO’su Stephen Elop’un verdiği yanıt düşündürücüydü: “Android ile birlikte Google’ın büyümesini istemedik.”

  İKİ DEV İKİ DEVE KARŞI

  Nokia, Microsoft’la anlaşarak yola devam etme kararı alırken, Google Android ile hızla büyümeye devam ediyor. Apple ise iPhone ve iPad satışları dışında App Store’dan indirilen milyarlarca uygulama ile gelirini hızla artırmayı sürdürüyor. Microsoft ortaklığının Nokia’a ne getireceği bilinmez; ancak akıllı telefonlarla birlikte taşların yerinden oynadığı artık gün gibi açık.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı