Ege Haberleri

EGE

  Gönüllü sayısı 1000’e ulaştı

  Hürriyet Haber
  04 Ağustos 2014 - 01:34Son Güncelleme : 03 Ağustos 2014 - 15:36

  SEÇİM sürecinin sağlıklı ve bilinçli bir şekilde gerçekleşmesi için yola çıkan ve ‘Demokrasi için boşverme, oy ver’ sloganını kullanan Oy ve Ötesi Derneği, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi İzmir’deki gönüllü sayısını bine yükseltti. Destekçilerin yüzde 70’ini kadınlar oluşturduğuna dikkat çekildi.

  Gezi olaylarında temeli atılan, tamamen gönüllülerden oluşan ve siyasi partilerden bağımsız olarak kurulan Oy ve Ötesi, kendilerini ‘bir bilinçlendirme hareket’i olarak tanımlıyor. Oy ve Ötesi Derneği İzmir Sorumlusu Özgür İnam, amaçlarının oylara ve ülkenin demokratik geleceğine sahip çıkmak olduğunu söyledi. Oy ve Ötesi olarak, aynı zamanda seçim sistemindeki aksaklıkların giderilmesine yönelik lobi faaliyetleri de yürüttüklerini dile getiren İnam, farklı siyasi parti temsilcileriyle görüşerek fikir alışverişinde bulunduklarını ve kendi çözüm önerilerini sunduklarını kaydetti.

  Katılım var bilinç az
  Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde oy kullanma oranının en yüksek ülkelerinden biri olmasına rağmen, toplumun bir bölümünün başkalarının yönlendirmesiyle, bilinçsiz şekilde oy verdiğini ifade eden Özgür İnam, “Demokrasi sadece sandıkta oy vermekten ibaret değildir. Sivil toplum örgütleri de demokrasinin en büyük unsurlarından biridir. Bizler, bilinçli bireylerin şeffaf bir ortamda oy kullanabilmesi için çalışıyoruz. Geçtiğimiz mayıs ayında dernek statüsünü elde ettik. Türkiye’de 50 bin gönüllüye ulaştık. Biz hiçbir siyasi hareketin içinde yer almıyoruz. Biz yalnızca demokrasinin ve Türk halkının tarafındayız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı