GİRESUN HABERLERİ

Gönüllü Öğretmenin Okuma Yazma Öğrenmeye Gönüllü Öğrencilerinin Sınav Heyecanı

IHA
25.02.2015 - 12:38Son Güncelleme :

GİRESUN’UN İNİŞDİBİ KÖYÜNDE EMİNA AKSOY’UN GÖNÜLLÜ OLARAK OKUMA-YAZMA KURSU VERDİĞİ KÖYLÜ KADINLARIN DİPLOMA ALMA İSTEĞİNE DUYARSIZ KALMAYAN VALİLİĞİN TALİMATIYLA HALK EĞİTİM MERKEZİ TARAFINDAN OLUŞTURULAN KOMİSYON KARŞISINDA SINAVA GİRDİ

IHA

Giresun’un İnişdibi köyünde gönüllü okuma-yazma kursu veren Emine Aksoy’un öğrencileri olan köylü kadınlar diploma almak için sınava girdi.
Meslek Yüksekokulu’nu bitirdikten sonra döndüğü köyünde okuma yazma bilmeyen kadınlar için köy odasında gönüllü öğretmenlik yapmaya başlayan Emine Aksoy’un öğrencileri Valiliğin talimatı doğrultusunda Halk Eğitim Merkezi tarafından oluşturulan komisyon karşısında diploma almak için ter döktü. Köylerinde okumuş kızları tarafından okuma yazma öğrendikten sonra diploma almak isteklerini dile getiren kadınlar amacına ulaştı.
Gönüllü öğretmenlik yapan Emine Aksoy “Annem dahil köyümüzde bir çok kadın çocuklarını okutmalarına rağmen kendileri okur yazar dahi değillerdi. Bende yaklaşık beş ay önce köyümüzdeki kadınlara okuma yazma öğretmeye başladım. Hepsi ilerlemiş yaşlarına rağmen azimle öğrenciler. Okuma yazma öğrenen kadınlarımız okur-yazar belgesi almak istedi. Basında yer alan haberlerin ardından Halk Eğitim Merkezi tarafından oluşturulan komisyon sınav yaptı. Başarılı olanlar okur-yazar belgesi alacaklar. En az onlar kadar bende heyecanlıyım” dedi.
Giresun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Harun Karabürk ise “Burada gerçek halk eğitimi yaşanmış. Bu ülkemizde görmek istediğimiz örnekler.Bu güzel örnek basında yer alınca Valiliğimizin talimatıyla Halk Eğitim merkezi tarafından oluşturulan bir komisyon gözetiminde sınav yapıldı. Bu sınavda başarılı olanlara okur yazar belgesi verilecek. Bu okuma yazmanın ikinci kademesinde isteyenler dışarıdan ilk ve ortaokulu bitirme sınavlarına dahi girebilirler” şeklinde konuştu.
Gönüllü öğretmenin annesi Ayşe Aksoy ise “Çocuklarımızı üniversitelere gönderdik ama biz okuyamadık. Şimdi kızım ben dahil köyümüzdeki bir çok kadına okuma yazma öğretti. Okur yazar diploması almak için sınav olduk. İyi bir sınav geçti. Çocuklarımızın sınavda neler çektiğini anlamış olduk” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Giresun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Giresun ilinden Gönüllü Öğretmenin Okuma Yazma Öğrenmeye Gönüllü Öğrencilerinin Sınav Heyecanı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2015 tarihinde saat 12 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gönüllü Öğretmenin Okuma Yazma Öğrenmeye Gönüllü Öğrencilerinin Sınav Heyecanı haberi güncellenecektir.

  GİRESUN NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Kasım 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:06
  • Öğle
   12:22
  • İkindi
   14:58
  • Akşam
   17:16
  • Yatsı
   18:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı