ANKARA HABERLERİ

Gönüllü kan bağışçıları

Hürriyet Haber
04.09.2012 - 00:00Son Güncelleme : 03.09.2012 - 17:12

Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi’yle, ilkokul öğrencilerine gönüllü kan bağışının önemine ilişkin kampanyalar hazırlanacak ve eğitimler verilecek.

Hürriyet Haber

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı’nın ortak projesiyle ilkokul öğrencilerine gönüllü kan bağışının önemine ilişkin kampanyalar hazırlanacak ve eğitimler verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi’yle güvenli kanın temin edilmesindeki sorunları gidererek, toplum sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi. Böylelikle gönüllü ve herhangi bir kazanç beklemeyen kan bağışçılarından güvenli kanın sağlanmasının mümkün hale geleceğini belirten Türk, bunun ancak eğitimle sağlanabileceğini vurguladı.

Gönüllü kan bağışına teşvik

Proje kapsamında ilk ve ortaöğretim okullarının müfredatlarının ilgili derslerinde gönüllü kan bağışını teşvik etmeye yönelik ihtiyaç duyulan düzenlemelerin yapılacağını belirten Türk, yapılacak düzenlemelerin eğitim araç ve gereçleriyle destekleneceğini ifade etti. Türk, “Burada önemli olan ne kadar çok kişiye bu konuda farkındalık oluşturabileceğimiz ve ne kadar çok kişiyi gönüllü kan bağışı yapmaya yöneltebileceğimiz” dedi.

60 bin öğretmen eğitilecek
 
Kan Bağışçısı Eğitimi ve Kazanımı alanında kapasitelerinin geliştirilmesinin de sağlanacağına işaret eden Türk, bu kapsamda ilk etapta 60 bin öğretmene konuya ilişkin farkındalığı oluşturmak amacıyla eğitim vereceklerini bildirdi.
Projeyi, öğretmen ve öğrencilere yapılacak faaliyetler ve kamuoyu oluşturmaya yönelik kampanyalarla yaygınlaştırmak istediklerinin altını çizen Türk, “Proje, önümüzdeki birkaç ay içinde uygulamaya geçecek ve iki yıl boyunca yürütülecek. Okullarımızda projenin yürüyen takvimi dışında da bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.
 
Kan acil değil sürekli ihtiyaç

KAN bağışı konusunda bilinçaltına yönelik kampanyalar oluşturulayacğının altını çizen Türk, şunları söyledi:
“İlköğretimdeki öğrencilerin yaşı, kan verme konusunda yasal sınırın dışında. Yapılacak kampanyalar kan bağışının önemi konusunda olacak. Çünkü dünyada yapılan araştırmalara göre replasman, zorunlu bağış ve gönüllü kan bağışı yöntemiyle kan toplanıyor. Ancak bunlardan en sağlıklı olanı gönüllü kan bağışı. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaç. Bundan dolayı sürekli kan bağışı akışını sağlamamız gerekiyor. Bu da zorunlu değil gönüllü kan bağışı eğitiminden geçiyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gönüllü kan bağışçıları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı