Ege Haberleri

EGE

  Gönüllü gençler köylü kardeşler

  Hürriyet Haber
  25 Ağustos 2009 - 21:49Son Güncelleme : 25 Ağustos 2009 - 21:49

  izmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyecilik uygulamalarından olan Abla-Ağabey-Kardeş Projesi kapsamında yaz dönemini boş geçirmeyen gönüllü gençler, Aliağa, Menemen ve Foça’nın köylerine giderek yüzlerce yeni kardeşe ulaştı. İlk kez 2006 yılında izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önderliğinde başlatılan Abla-Ağabey-Kardeş Projesi üç dönemi geride bıraktı. Sadece okul döneminde değil, yaz aylarında da büyük bir katılıma sahne olan proje sayesinde, şehirdekiler gibi köy çocukları da üniversiteli abla ve ağabeyleri ile tanıştı. Bu yaz Menemen, Aliağa ve Foça’ya bağlı köylerde uygulanan proje, çocukların güzel bir tatil geçirmesini de sağladı.

  5 bin kişi oldu

  Proje ilk yıl pilot bölgeler olarak seçilen Buca ve Bornova ilçelerinde uygulandı. Bu süreçte 404 kardeş ve 808 abla-ağabey projede görev aldı. 9 metropol ilçeyi kapsayan ikinci yıl ise 1500 kardeş, 2 bin 500 abla-ağabey projeye dahil oldu. Ekim 2008-Haziran 2009 dönemlerini kapsayan üçüncü yıl uygulamasının sonunda toplam abla-ağabey-kardeş sayısı 5 bine ulaştı.

  Köylere taşındı

  Yaz aylarında ise proje farklı bir boyut kazanıyor. Özellikle izmir dışındaki üniversitelerde öğrenim gören gençlerin de katılması hedeflenen yaz dönemi uygulaması, hafta içi iki gün (Salı-Perşembe) izmir’in köylerinde gerçekleştiriliyor. Normal uygulamadan farklı olarak abla-ağabeyleri birer kardeşle eşleştirmek yerine çeşitli köylere dağılan gençler, buralardaki tüm çocukların (yaş ve sınıf ayrımı yapmaksızın) projede yer almasını hedefliyor.

  Öğrenci görüşü

  Projede görev alan üniversite öğrencilerinden Beste Sübütay, “Proje ile çocuklarımıza çok güzel şeyler katıyoruz. Kendi adımıza da önemli kazanımlar edindiğimizi düşünüyorum. Çocuklar bizi örnek alıyorlar. Onlar için güzel bir model oluşturuyoruz. Sosyalleşmeleri adına çalışmalar yapıyoruz. Oyunlar oynuyoruz, drama dersleri veriyoruz, değişik aktiviteler gerçekleştiriyoruz” dedi. Öğrencilerden Eray Alagözoğluda, “Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı en güzel projelerden birisi bu. Çocuklar aileleri ile paylaşamadıkları şeyleri bizimle paylaşıyor. Onların derslerine yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı