Ege Haberleri

  Gönüllü elçiler

  Hürriyet Haber
  23.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Estonyalı Papaz Jüri Nölvak, inanç turizmi tanıtımında aktif rol üstlendi. Eşi ve çocuklarından oluşan dört kişilik aile korosu İzmir'de konserler verecek

  ESTONYALI 20 yıllık Papaz Jüri Nölvak, Avrupa'da İzmir'in inanç turizmi elçisi oldu. Nölvak, Avrupalı hıristiyanlara ‘‘2000'de tarihi kent İzmir'de buluşalım'' mesajı verdi. İzmir Valiliği, gönüllü elçi Nölvak'a tanıtımda kullanılması için 100 afiş, 10 kaset ve 200 broşür gönderdi.

  Türkiye'yle bağlantı

  KÜLTÜR Bakanlığı İzmir Devlet Türk Sanat Müziği Korosu'nun İsveç ve Danimarka'da verdiği kilise konserlerinden etkilenen 57 yaşındaki Nölvak, Kalpten Kalbe Vakfı Türkiye Temsilcisi Serpil Barış'la bağlantı kurdu, inanç turizmi adına üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

  Nisan'da İzmir'deler

  İZMİR Valiliği tarafından gönderilen tanıtım afişlerinin Estonya, Danimarka, İsveç, Finlandiya ve Norveç'teki kiliselere asılarak, video kasetlerinin ayinlerde cemaate izletileceğini bildiren Nölvak, ‘‘Nisan ayında da ailemle birlikte İzmir'e geleceğim'' dedi.

  Sokak çocukları için

  AİLECE Türk tarihi ve kültürüne büyük ilgi duyduklarını söyleyen Papaz Nölvak, ‘‘Konser sırasında Türk Musikisi'nden çok etkilendim. Ben, eşim ve dört çocuğumdan oluşan bir oda orkestramız var. Verdiğimiz konserlerin gelirini sokak çocukları için kullanacağız'' diye konuştu.

  Nölvak kimdir?

  JÜRİ Nölvak, 20 yıldır Estonya'nın Haapsalu kentindeki bir Babtist kilisesinde yürüttüğü yardımcı papazlık görevinin yanı sıra, Almanca öğretmenliği yapıyor. Bunun yanında Kalpten Kalbe Vakfı'nın Estonya temsilciliğini yapıp, kentteki yardıma ihtiyacı olan vatandaşları belirleyerek, bağış yapılmasını sağlıyor. Ailesiyle birlikte kurdukları oda orkestrasında çeşitli ülkelerde verdikleri klasik müzik ve kilise müziği konserlerinden elde ettiği 1 milyon Estonya kronunu sokak çocukları için harcayan Nölvak, ‘‘Türkiye'deki ilk konserimizin geliri de sokak çocukları için kullanılacak. Ancak bu konser aynı zamanda, inanç turizmi kapsamında göstereceğimiz dayanışmanın da bir simgesi olacak'' dedi. Aile üyelerinin yer aldığı oda orkestrasında Papaz Nölvak tenorluk, eşi Anne Maris sopranoluk yaparken, çocukları Tina gitar, Maarja uç flüt, Krisjan ve Katrin keman çalıyor.

  Tabak ağırlayacak

  NÖLVAK Ailesi Nisan ayında Karşıyaka Belediye Başkanı Şebnem Tabak tarafından ağırlanacak. Konser için gerekli resmi yazışmaların henüz tamamlanmadığını belirten Tabak, ‘‘Ancak yapılacak organizasyon bize heyecan veriyor. İnanç turizmine yönelik İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin gösterdiği çabaya bizim de bu tür kültürel faaliyetlerle katkımız olacak. Ayrıca Papaz Nölvak'ın gönüllü elçilik görevi için gösterdiği içtenlik bizleri mutlu etti. 2000'de İzmir, tüm dinlerin merkezi olacak'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı