Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gönülde yara eden şarkılar

Türk sinemasının tartışmasız en iyi yönetmenlerinden biri olan Yavuz Turgul’un yönetmenliğini yaptığı; başrollerini Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen’in paylaştığı ‘Gönül Yarası’nı izlediniz mi?

Kimle konuşsam aynı şeyi söylüyor; ‘Ağlamaktan gözlerimiz şişti.’

Sinemaya ağlamak için giden mazoşist bir kesim vardır, onları muaf tutuyorum. Zaten asıl amaçları ağlamak olduğu için; en küçük fırsatta ağlarlar. Onları muaf tutuyorum ve öyle kolay ağlayamayan, hatta ağlayabileceğini aklından bile geçirmeyen bir kitlenin dahi hüngür hüngür ağlamasından söz ediyorum.

Ağlamak şart değil ya; ağız dolusu kahkaha da atabilirsiniz, ya da ne bileyim boğazınıza bir şeyler düğümlenir, alır sizi başka bir yerlere götürür... Sözün kısası; iyi film size bir duygu, bir ruh hali geçirir. Filmin sonunda kendinizi çoğalmış hissedersiniz. Filmin ne kadar güzel olduğunu sevdiklerinize, eşinize, dostunuza anlatmak istersiniz bir an evvel.

Belki de en önemlisi filmin müzikleri kafanızda çalar durur, eve gidip defalarca dinlemek hasretiyle yanıp tutuşursunuz.

İyi film, yıllar önce yapılmış şarkıları hit yapar, kıyıda köşede kalmış isimsiz şarkılara yeniden ruh verir. İyi filmin müzikleri, en çok satanlar listesinde en tepelere tırmanır.

Çünkü filmden aldığınız haz o şarkılara teğellenmiştir artık; tekrar tekrar hatırlamak istersiniz.

Vizyona girmesinin üzerinden bunca zaman geçmiş olmasına karşın Gönül Yarası’ndan neden şimdi söz ettiğimi merak ediyorsunuzdur belki. Malumunuz bu yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 3 ödül aldı Gönül Yarası. ‘İyi de sana ne bundan, sinema yazarı mısın ki sen?’ diye soracak olursanız; hayır değilim, ama o 3 ödülden biri de filmin müziklerine verildi.

OSKAR BEKLİYORUZ

Tamer Çıray imzalı soundtrack, yaz ortasında piyasaya çıktı ancak o dönemdeki albüm yoğunluğu nedeniyle yazamamış olmaktan hicap duyuyordum. Şimdi Altın Portakal vesilesiyle albümden biraz söz etmek istiyorum.

Aslına bakarsanız bu Tamer Çıray’ın ilk Altın Portakal Ödülü değil. Aynı ödülü ‘Salkım Hanım’ın Taneleri’ filminin müzikleriyle de almıştı. Siz onu pek iyi tanımıyorsunuz belki ama müziklerine imza attığı o kadar çok iyi proje var ki; ‘Salkım Hanım’ın Taneleri’ dışında ‘Eylül Fırtınası’, ‘Karşılaşma’, ‘Hititler’, ‘Gece 11.45’ filmlerinin müzikleri; ‘Mucizeler Komedisi’ müzikalinin müzikleri de ona ait.

Popüler televizyon dizilerinden ‘Kasabanın İncisi’, ‘Sil Baştan’, ‘Yanık Koza’, ‘Düşler ve Gerçekler’; yeni başlayacak olan ‘Çapkın’ın müzikleri de Tamer Çıray imzası taşıyor. Son dönemde Hakan Kural’la birlikte ikili olarak çalışıyorlar.

Film müzikleri dışında Zara’nın senfonik düzenlemelerle oluşturulan ilahi albümünü yine aynı ikili hazırladı.

Albüm piyasada, şiddetle tavsiye ederim.

Yine önümüzdeki aylarda Hakan Kural’ın solistliğinde pek alışmadığınız tarzda bir pop albümü daha çıkartacaklar. Ben dinledim, epeyce şaşırdım.

Gönül Yarası’nın soundtrack’indeki Meltem Cumbul’un türkü yorumları da sizi çok şaşırtacak. Neşet Ertaş, Malatyalı Fahri şarkıları; Aynur Doğan’ın yorumu; Tamer Çıray’ın temaları sizi yeniden filmin büyülü atmosferine götürecek. Filmi izlemeyenler için de DVD’sinin piyasaya çıkmasını sabırsızlıkla beklediğimizi belirtelim.

Önümüzdeki yıl Türkiye’yi En İyi Yabancı Film kategorisinde Oskar Ödüllerinde temsil edecek Gönül Yarası’ndan çok umutlu olduğumuzu da ekleyelim.
X