TEKİRDAĞ HABERLERİ ÇORLU HABERLERİ

Gönül: Yerli otomobil üretimi için Tekirdağ çok avantajlı yer

DHA
30.11.2017 - 14:36Son Güncelleme :
DHA

 

Mehmet YİRUN/ÇORLU(Tekirdağ),(DHA) - TEKİRDAĞ'ın Çorlu İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Gönül, yerli otomobil üretim yeri için Tekirdağ'ın çok avantajlı olduğunu belirterek, "Tekirdağ çok avantajlı bir yer. Çünkü lojistik anlamında deniz yolunu tercih ettik. Bunu biz yaparız bunun içinde hep birlikte yapılan bu projeye destek verilmesi gerekiyor" dedi.

Yerli otomobil fabrikasının yeri için önemli bir çalışma yaptıklarını belirten  Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası başkanı İbrahim Gönül, bulunan yerin en büyük avantajının denize yakın olması olduğunu söyledi. Gönül, "Cumhurbaşkanımızın Odalar ve Borsalar Birliği Kongresi'nde babayiğit aramasıyla çıkan, daha sonra kongre aşamasında genel başkanımızın 'biz bu işi yaparız' demesiyle başlayan bir süreç oldu. Bunun akabinde biz çok ciddi bir çalışma yaptık. Bütün verileri taradık, daha önceki otomobil fabrikalarının hangi lokasyonlarda, kaç dönüm arazide olduğunu araştırdık. Dolayısıyla eski Nato Limanı'nın bulunduğu 520 dönümlük, genişleyebilir pozisyonda olan araziyi bulduk. Lojistik anlamda öne çıkmamız gerektiği için deniz yolunu seçtik" dedi.

İSTİHDAM SAĞLAYACAK 
Yapılacak olan bu projenin bölge halkına istihdam sağlayacağını ifade eden Gönül, "Bölgeye ekonomik anlamda büyük bir katkı sağlayacak. Yaklaşık 25 bin çalışanı olacak. Bunun yanında daha önce Avrupa'nın terk ettiği tekstil sanayiyi yavaş yavaş yedek parça sanayisine dönüştüreceğiz. Trakya artık sanayiye dönüşmeli. Biz artık büyük bir şehiriz. Çorlu, Çerkezköy, Tekirdağ gibi ayrımların ötesine geçmeli, artık büyük düşünmeye başlamalıyız. Ama burada lokomotiv görevini Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası yaptı. Bu dosyanın oluşumunda yüzde 70 katkıyı sağlayan, buna adım atan Çorlu. Dolayısıyla biz bu şekilde bir çalışma yaptık. Yerin seçimini, bölgedeki yedek parça üreten firmalarımızı, daha önce kurulan otomobil fabrikalarının kurulduğu dönemdeki arsaların metrekaresini, kurulduğu dönemde kaç tane yedek parça üreticisinin olduğunu araştırdık" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'ye hazırlanan projeyi sunduklarını belirten Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  İbrahim Gönül, "Bakanımızın böyle bir hazırlığın yapılmasına çok olumlu tavrı ve etkisi oldu. 2021 yılında ilk otomotiv çıkacak. Daha önce protokol imza törenine gittiğimizde böyle bir sunum yapıldı ve bu karar alındı. İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası 200 bin araç almaya talip olduklarını söyledi. Bütün makam araçlarını değiştireceklerini söylediler. Yerli otomotive sahip çıkmak için aynı şeyi biz de yaparız. Üç tarafı denizlerle kaplı olan Tekirdağ'ın maalesef ki, deniz yolunu kullanmakta özrü var. Yük taşımacılığında iyi olmamıza rağmen yolcu taşımacılığında aktif değiliz. Biz belki bu projeyle deniz yolunun aktif kullanılmasını da sağlayabiliriz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çorlu haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Çorlu haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gönül: Yerli otomobil üretimi için Tekirdağ çok avantajlı yer haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı