Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Gönül Sofrası’, Hamm şehrinde kuruldu

  İHA
  05.06.2017 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Bağcılar Belediyesi ile Almanya’nın Hamm Büyükşehir Belediyesi, bu Ramazan ayında da yine ‘Gönül Sofrası kurdu. Hamm şehrindeki Başkent Düğün Salonu’nda kurulan iftar sofrasında buluşan davetliler insanlığın bir an önce barış ve huzura kavuşması için dua ettiler.

  İFTAR programında konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bağcılar’da kurdukları gönül sofralarını Almanya’ya taşıdıklarını söyledi. Bu vesileyle her yıl Ramazan ayında farklı dinden ve inançtan insanlarla, gönül dostlarıyla bir araya geldiklerini belirten Çağırıcı, şunları söyledi: 

  “Kardeş belediyelerle birlikte Ramazan ayında gönül kültür köprüleri kuruyoruz. Hamm Büyükşehir Belediyemiz ile de bunun güzel örneğini sergiliyoruz. Memleketlerinden uzakta yaşayan gurbetçilerimiz ile aynı sofrada buluşuyoruz. İftar sofrasında farklı dinden ve inançtan insanları ağırlıyoruz. Bize ev sahipliği yapan Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Peterman’a teşekkür ediyorum.”
  Hz. Mevlana’nın, ‘Aynı dili konuşanların değil aynı duyguyu paylaşanların anlaştığı’ sözünü hatırlatan Çağırıcı, iftar sofrasında güzel dostluk ve kardeşliği yaşattıklarını ifade etti. Çağırıcı, “İnşallah bu dostluk tüm insanlığa yayılır ve dünyadaki zulümler son bulur” dedi.

   ‘Gönül Sofrası’, Hamm şehrinde kuruldu

  BEN BAŞKAN OLDUĞUM SÜRECE...

  İslam’ın Hamm şehrinin bir parçası olduğunun altını çizen Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Petermann ise Ramazan’ın güzel yaşanması için katkı sağladıklarını söyledi. Belediye Başkanı olduğu müddetçe iftar programları düzenlenmesine katkı sağlayacaklarını ifade eden Petermann, “Burada sadece Türkiye kökenli Müslümanlar yok. Diğer Müslüman ülkelerinden de Müslümanlar var. Bu hoşgörü Hamm için bir şanstır. Bizim tek ortak noktamız, Allah’a inanmak ve iman etmektir” dedi.
  Petermann, 18 yıldır belediye başkanlığını yürüttüğünü de hatırlatarak, kardeşlik ve dostluğu sürdürmeye devam edeceklerini vurguladı.
  Düzenlenen iftar programlarının Türk-Alman dostluğuna katkı sunduğunu belirten Essen Başkonsolos Vekili Ahmet Davas ise, “Geleneksel hale gelen iftarlar, hoşgörü, dostluk ve birlikte yaşama arzusunun en güzel örnekleri arasında yer alıyor” dedi.

  İftar programına AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Demirkapu, SPD Eyalet milletvekili Marc Herter, Hamm Belediyesi Uyum Dairesi Başkanı Wolfgang Müller, Hamm Uyum Meclisi Başkanı İsmail Erkul, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Sekreteri Bülent Bilgi, UETD Disiplin Kurulu Başkanı Dursun Döngel, Essen Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı