"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Gönül rahatlığıyla yiyin

Hünkârbeğendiyi sever misiniz? Peki nefis bir kurutulmuş patlıcan dolmasına ne dersiniz?

Ya da yanında pilav ve cacıkla şöyle nefis bir karnıyarığa? Yoksa siz de benim gibi üzerini sarımsaklı yoğurdun süslediği patlıcan kızartmasına bayılanlardan mısınız?
Evet, yukarıda saydıklarımız patlıcanla yapılan yemeklerin sadece birkaçı. Patlıcan Türkiye’nin hemen bütün yörelerinin mutfaklarının vazgeçilmezleri arasında.
“Sıcak iklim sebzesi” olarak tanımlayabileceğimiz patlıcanın mutfaklarımızda bu kadar popüler olmasına şaşırmamak gerek sanırım. Çünkü özellikle yurdumuzun güney, yani daha sıcak olan yerlerinde çok yetiştirilen bir sebze patlıcan. Öyle ki, Çin ve Hindistan’dan sonra dünyada patlıcanı en çok yetiştiren üçüncü ülke konumundayız.
Yazının başından beri sebze dediğimize de bakmayın. Patlıcan bazı ülkelerin yemek literatüründe meyve olarak geçiyor. Nikotin miktarı kafalarda soru işareti bıraksa da, uzmanlar patlıcan tüketmenin nikotin bakımından bir sakıncası olmadığını söylüyor.
Anavatanının Hindistan olduğu da patlıcanla ilgili önemli bir bilgi. Oradan Afrika’ya ve daha sonra 16’ncı yüzyılda Avrupa’ya gitmiş patlıcan. Pek çok şeyde olduğu gibi, patlıcanı Avrupalıların damağına ulaştıran yine ıspanyollar olmuş.
Dediğimiz gibi, patlıcan tüketirken korkulacak bir şey yok. Sanılanın aksine, çok da yararlı üstelik. A, B1, B2 ve C vitaminleri bakımından zengin olan patlıcan, protein ve karbonhidrat da içerir ve iyi bir antioksidandır. Ayrıca içerdiği “nasunin” maddesi sayesinde beynin sağlıklı çalışmasına da yardımcı olur.
Evet onu seven de vardır, sevmeyen de. Hatta “yiyemiyorum” diyen de yok değildir. Ama o, iklim şartlarını uygun bulduğu yerlerde bütün cömertliğiyle sunar bize kendini. Üstelik hakkında çıkan tüm dedikodulara kulak tıkayarak, onlarca yemeğe malzeme olarak ve sevenlerine müthiş bir kullanım alanı yaratarak.

PATLICANLI NAZıK BÖREK

· 1 adet hazır yufka
· 1 yemek kaşığı çörekotu
Sosu için;
· 1 adet yumurta
· 2 tepeleme yemek kaşığı yoğurt (susuz ve tatlı yoğurt kullanın)
ıç harcı için;
· 1 adet orta boy
uzun patlıcan
· 1 adet orta boy
kuru soğan
· 3 yemek kaşığı zeytinyağı
· ½ çay kaşığı tuz, karabiber

YAPILIşI: Patlıcanın kabuklarını tamamen soyduktan sonra sapını kesip atın. Uzunlamasına ikiye bölüp tavla zarı formunda doğradıktan sonra acısının çıkması için bol tuzlu suda bekletin. Yaklaşık yarım saat tuzlu suda beklettiğiniz patlıcanları süzüp yıkayın.
Diğer taraftan, zeytinyağını küçük bir tavada kızdırın. Üzerine incecik doğradığınız soğanı ve patlıcanları hemen ekleyip tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak orta ısılı ateşte 5-6 dakika kavurun. Hafifçe kavurduğunuz patlıcanın üzerine tuz ve karabiberi serptikten sonra ocaktan alıp soğumasını bekleyin.
Yufkayı tezgaha serin. Yumurta ve yoğurdu küçük bir kaseye aktarıp çatalla iyice çırpın. Hazırladığınız bu sosu kaşık ya da fırça yardımıyla yufkanın her tarafına sürün. Sosun 1 yemek kaşığı kadarını böreklerin üzeri için ayırmayı ihmal etmeyin.
Yufkanın dört tarafını içe doğru katlayarak, kare bir parça elde edin. Mektup zarfı şekline getirdiğiniz yufkayı 4 eşit parçaya bölün. Kare yufka parçalarının her birinin üzerine patlıcanlı harçtan birer yemek kaşığı kadar koyun. Kare şeklindeki yufkaların uçlarını üst üste getirerek bohça gibi kapatıp ters çevirin.
Fırın tepsisini 2-3 yemek kaşığı sıvıyağla yağlayın. Börekleri, kat yerleri altta kalacak şekilde aralıklı olarak tepsiye dizin. Ayırdığınız yufka sosunu böreklerin üzerine sürüp çörekotu serpiştirin.
Börekleri 5 dakika önceden 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında üzerleri kızarıncaya kadar, 30-35 dakika pişirin. Çıkarıp sıcak sıcak servise sunun.

X