BALIKESİR HABERLERİ

Gönen’de Çeltiğin Fiyat Belirsizliğine Tepki

IHA
03 Eylül 2015 - 13:44Son Güncelleme : 03 Eylül 2015 - 13:45

Gönen'de çeltik hasadı başlarken, fiyat belirsizliğine tepki gösterildi.

IHA

Balıkesir’in Gönen ilçesinde çeltik hasadının başlamasına rağmen fiyatların açıklanmamasına, Gönen Ziraat Odası tepki gösterdi.
Gönen Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Özkurt, çeltik hasadının başlamasına rağmen fiyatların belirlenmediğini söyleyerek, açıklamalarda bulundu. Özkurt, “Çok değerli üreticilerimiz bugünkü ülke koşullarında. ‘İnadına üretim’ diyerek çeltiği üretmeye, 70 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını ve beraberinde 30 milyon turisti doyurmaya mücadele etmektedir. Üstelik üreticimiz bunu yaparken alın terini hiçe saymış ve mücadelesini gerçekleştirmiştir. Bugünlerde hasadı başlayan çeltik yine fiyat belirsizliği yaşamaktadır. Tabi ki bunun nedenlerinin başında çeltik ve pirinç ithalatı gelmektedir. Sorunlar ithal edilen pirinç ve çeltikle bitmeyip hatta başlamaktadır. İthal edilen pirincin kalitesizliği ortada. Üstelik yerli üretime karıştırılarak piyasaya sunuluyor. Haksız rekabete yol açan ve gıda kodeksine uymayan bu pirinç, tüketicinin damak tadını bozuyor. Hükümetin almış olduğu karar ile KDV yüzde 8’den yüzde 1’e düşmesine rağmen, tüketiciye hiç yansımadığı çok açıktır. Aldığımız duyumlar doğrultusunda, Hindistan hükümetinin olağanüstü durumlar için stoklamış olduğu 10 yıllık kalitesini bile tahmin edemediğimiz çeltiğin ülkemize geldiğini öğrendik. Buda işin farklı bir boyunu ortaya çıkarıyor. Bölgemizde ve diğer bölgelerde üretim yapan çeltik çiftçisini fiyat yönüyle etkileyeceği aşikardır. Çeltik harmanı başlamasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, ne fiyat açıklaması, nede müdahale alım fiyatı belirlemesi gibi bir durum söz konusu olmamıştır. Buda çeltik üreticisini sanayicinin insafına bırakmıştır. Bu konuda TMO’nin derhal müdahale alım fiyatı açıklaması gerekmektedir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Gönen’de Çeltiğin Fiyat Belirsizliğine Tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 13 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gönen’de Çeltiğin Fiyat Belirsizliğine Tepki haberi güncellenecektir.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:29
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   13:23
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı