İSTANBUL HABERLERİ

Gömük 20 Yaş Dişi Olanlar Dikkat

IHA
29.10.2015 - 12:09Son Güncelleme :

DENTA VİTA DİŞ HEKİMLERİNDEN DT. BERK GÖL, 20 YAŞ DİŞLERİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ.

IHA

Denta Vita Diş Hekimlerinden Dt. Berk Göl, 20 yaş dişleri hakkında bilgi verdi.
20 yas dişlerinin, alt ve üst çenedeki 3. büyük azı dişleri akıl dişleri olarak adlandırıldığını belirten Dt. Göl, “Çenelerin her iki tarafında birer tane olmak üzere toplam dört tanedir. 20 yaş dişleri ne zaman çıkar?12 yaşından başlayarak, çene kemiğindeki yerin müsait olmasına bağlı olarak çok ileri yaşlara kadar çıkabilirler. 20 yaş dişleri ağızda en sonda yer alan dişlerdir. Ulaşılması ve görülmesi zor olan bir bölgede olduklarından dolayı fırçalanması ve bakımı diğer dişlere göre daha zor olabilmektedir. Yetersiz fırçalamaya bağlı olarak 20 yaş dişleri kolayca çürüyerek ağrılara ve ağız kokusuna yol açmaktadır” diye konuştu.
20 yaş dişleri çıkarken oluşan problemler hakkında Denta Vita Diş Hekimlerinden Dt. Berk Göl, şöyle konuştu:
“Diş etinde iltihaplanma, ağrı, şişlik, ağız açmada güçlük, ön grup dişlerde çapraşıklık, komşu dişlerde çürük ve diş eti problemleri. 20 yaş dişleri mutlaka çekilmeli midir? Her 20 yaş dişinin çekilmesine gerek yoktur. Özellikle karşıt dişlerle ilişkisi normal 20 yaş dişlerinin ağızda bırakılması, ilerleyen yaşlarda bu dişlerin kullanılmasına olanak verir. Pozisyonu uygun olamayan, ön dişlerde çapraşıklıklara ve ortodontik bozukluklara sebep olan ve tekrarlayan iltihaplara yol açan 20 yaş dişleri çekilmelidir. Gömük 20 yaş dişleri mutlaka çekilmeli midir? Her hangi bir sıkıntıya sebep olmayan ve radyolojik incelemede komşu dişler ve çevre dokulara zarar vermeyen dişlerin çekilmesine gerek yoktur. Gömük 20 yaş dişlerinin periyodik olarak kontrol edilmesi gereklidir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Gömük 20 Yaş Dişi Olanlar Dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 12 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gömük 20 Yaş Dişi Olanlar Dikkat haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı