Gömme aydınlatmalar soft ışıklar moda

Doğru aydınlatma, dekorasyona canlılık verir, evi renklendirir, mekanlardaki hataları örter, ön plana çıkarmak istediğiniz objeleri vurgular. Aydınlatmada da tıpkı dekorasyonda olduğu gibi her sene birçok yenilik oluyor. Tasarımlar değişiyor, yeni teknolojiler ortaya çıkıyor.

Hakan GENCE
04 Ekim 2008 - 01:37:30

9-12 Ekim tarihleri arasında Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi Hall 10 ve fuayede düzenlenecek Interlight Uluslararası Aydınlatma, Tesisat ve Bina Otomasyonu Fuarı’da, dekoratif ve teknik aydınlatmayla ilgili son ürünler, ev ve ofis dekorasyonunda son yılların modası olan modern ve klasik tasarımlar sunulacak. Bu yıl altıncısı düzenlenen fuar, 7 bin metrekarelik bir alana kuruluyor ve 15 ülkeden gelen 25 bin ziyaretçinin gezmesi bekleniyor. NTSR Fuarcılık Genel Müdürü Mühendis Serkan Tığlıoğlu, aydınlatmanın kurallarını, yapılan hataları ve yeni trendleri anlattı.

DOLAPLARA, GİYSİLERE ZARAR VERMEYEN AMPULLER

Yatak odasında okuma ışığı olarak kullanılan başucu aydınlatmalarının açma kapama düğmelerinin, kapının yanında ve başucunuzda olmasında yarar var. Tuvalet masası aynı zamanda makyaj masası olarak kullanılıyorsa, yoğun aydınlatma gerekebilir.

Giyinme üniteleriniz yatak odanızdaysa dolap önü ve içlerini aydınlatmanızda fayda var. Hatta en iyisi dolap kapağı açıldığında yanan armatürler. Bu lambalarda giysilere ısıyla zarar vermeyen floresan ampuller kullanmak daha doğru.

Yatak odasında televizyon izlemek veya müzik dinlemek tercih ediliyorsa mutlaka gözleri yormayan ve uykuya geçişi kolaylaştıran tavan aydınlatması kullanılmalı.
Çalışma masası aydınlatması önemli, çünkü ışık kaynağı göz yormayan cinsten olmalı ve el gölgesi çalışma alanına düşmeyecek şekilde yerleştirilmeli. Akrobat lambalar kullanım esnekliği açısından bu iş için uygun.

Banyo ışıklandırmasında neme dayanıklı ve ıslak mekanlar için tasarlanmış armatürler kullanmak gerek. Önü camlı armatür veya kapalı tip lambalar da uygun. Ayna önlerinde ışığın göz almasını önlemek amacıyla, armatürler aynanın iki yanına konmalı ve ışığın geliş doğrultusuyla bakış doğrultusunun geniş açı yapması sağlanmalı.

Salon aydınlatmasında, her şeyden önce aydınlatmanın yorucu ve rahatsızlık verici olmaması gerekiyor. Mümkünse farklı noktaları farklı aydınlatma elemanlarıyla aydınlatmakta fayda var. Geniş odalarda çoğunlukla tavan armatürleri tercih ediliyor. Daha küçük odalardaysa aplikler aynı görevi görüyor.

Yemek odasında eşit dağılmış bir ışık için avize kullanmak en iyi çözüm. Avizeler hem yeterli ışığı sağlıyor hem de yemek odanıza görkem kazandırıyor.

TV izleme, kitap okuma gibi farklı faaliyetlerin gerçekleştirildiği alanlarda, sabit bir aydınlatma sisteminden kaçınmak gerekiyor, bu mekanlar için raylı spotlar ideal. Yarı şeffaf aplikler ve geniş açılı armatürler, koridorlarda kullanılabilir.

ÇOCUK ODALARINA BEYAZ YERİNE SARI IŞIK

Çocuk odalarında kullanılan lambalarda beyaz yerine sarı ışık kullanmak uzmanlarca öneriliyor. Merkezi noktada yer alan bir tavan aydınlatması odanın ışığını sağlamak açısından yeterli olsa da yatak başında bir aplik ve çalışma masasında kullanılabilecek bir çalışma lambası, odanın genel aydınlığı için uygun olabilir. Bebeğinizin odasında emzirme, alt değiştirme, uyuma ve oynama, çocuk odasındaysa çalışma, uyuma, giyinme ve oynama alanları için bir aydınlatma planı yapmak gerekiyor. Odanın genel bir aydınlatması olabilir ancak çalışma masasında bir masa lambası, emzirme koltuğunun yanında bir ayaklı lamba ya da alt değiştirme masasının üstünde bir aplik uygun çözümler.

Oda konseptinize ve çocuğunuzun kişiliğine uygun armatürler seçerken kız çocuklar için renkli tüylü, erkekler için araba ya da basketbol konseptli aydınlatmalar tercih edilebilir. Bebekler ışığa bakmayı severler, o nedenle bebek odasında kullanılacak ışığın gücü daha az olmalı. Bazı çocuklar karanlıkta uyumak istemedikleri için hafif bir ışık onlara güven verebiliyor. LED teknolojisiyle üretilen gece ışığı çok düşük voltajlı olduğu için güvenli bir çözüm oluşturur.

ODANIZI YEMEK DOLAPLARININ ALTINDAN AYDINLATARAK BAR HAVASI VERİN

Işıkları dekorasyonla bir bütün haline getirebilmek için bazı püf noktalar var. Mumlarınızı yemek masanızın üzerindeki şamdanlı bir avizenin içine yerleştirebilir, bir konsolun üzerine avizeli lamba ve duvara da abajur başlıklı aplikler asabilirsiniz. Mekana teatral bir hava katmak için yemek masasının üzerine çok küçük bir abajur koymakta fayda var. Sadece bardaklara ışık vermek için avizesi çevrilebilen ampullü bir abajur kullanılabilir. Konukların üzerlerini aydınlatmak istiyorsanız yere konulan uzun ayaklı bir abajur yardımcı olur.

Konsolun üzerine yerleştirilen ışıklar da odanın havasını değiştiriyor. Saydam abajur başlarını ve avizeleri doğal renklere boyayıp üzerlerine bir kat daha boya atarak hoş bir atmosfer sağlanabiliyor. Yemek için dolapların altına yerleştirilmiş ışıkları yakmak yeterli. Bu tarz bir aydınlatma, ortama hem bar havası verir hem daha sıcak bir atmosfer yaratır.

ÇOK RENKLİ VE FİGÜRLÜ LAMBALAR MODA

2009’da dünya trendleriyle birleşen geometrik tasarımlar ve figürlü lambaları bol bol göreceğiz. Özellikle de figürlü lambaları. Çok renklilik de bir başka yenilik. Özellikle sarı, mavi ve turuncu tasarımlar, kırmızı ve beyazın hakimiyetini yıkmak üzere geliyor. Spotlarda da klasik yuvarlak tasarımlar yerini daha fazla sayıda seçeneğe bırakıyor.

YILIN AYDINLATMA ÖDÜLLERİ VERİLECEK

Interlight İstanbul, Almanya, İspanya, Fransa ve İtalya’daki fuarların bir devamı olarak Avrasya’daki en kapsamlı aydınlatma fuarı. Fuar sırasında pek çok etkinlik ve seminer düzenlenecek. Katılımcılara yönelik "Yılın Aydınlatma Ödülleri" verilecek. Aydınlatma konusunda uzman isimlerin jüri olacağı yarışmada "En Estetik", "En Yenilikçi", "En Tasarruflu" ve "En Fonksiyonel" ürün kategorilerinde ödüller verilecek. Jüri üyeleri, her kategoriden dört finalist belirleyip dört kategorinin Interlight İstanbul 2008 birincisini seçecek.

Aydınlatma evin içinde yapay görünmemeli

Seda Ruhoğlu- Lamp 83 Aydınlatma Endüstri Ürünleri Tasarımcısı
Artık büyük hacimli aydınlatma aygıtları yerini daha küçük hatta gömme ürünlere bırakıyor. Soft ışıklar özellikle ofislerde çok kullanılıyor, gözü yormuyor. Unutmamak gerekir ki aydınlatma bir mimari öğedir ve tasarımcı onun mimari içerisinde yapay görünmemesini sağlamak zorundadır. Örnek vermek gerekirse artık akıllı ev sistemleri var. Bu sistemlerin kullanıldığı evde aydınlatma aygıtlarının evin standartlarında olması ve evde farklı bir hava estirmemesi gerekiyor.

Mümkün olduğunca gün ışığı

Dr. Light’ın tasarımcısı Dr. Buse Bayraktaroğlu
Türkiye’de avize halen aydınlatmada en çok tercih edilen tasarım. Daha modern evlerde enerji tasarruflu LED ve spot kullanılmaya başlandı. Bir mekanın aydınlatması planlanırken yapılan en büyük hata aydınlatmayı diğer unsurlardan ayrı düşünmek. Benim tavsiyem, gün ışığından mümkün olduğunca doğru faydalanmak.

BU HATALARI YAPMAYIN!

Aydınlatma dekorasyonun en kritik öğelerden biridir. Dikkat edilmesi gereken ilk unsur, görüş problemi yaratmayacak şekilde yeterli aydınlatmanın sağlanmasına çalışmaktır. Çok aydınlık bir mekan doğru aydınlatma yapıldığını göstermez.

Ev ve ofislerde kullanım alanlarına uygun armatürler seçilmeli.

Enerji tasarrufunu sağlayan ürünleri kullanmaya da özen göstermek gerekiyor.

Okuma ve televizyon seyretme alanlarının aydınlatılması ve çocuk odalarında hatalı aydınlatmalar sıkça yapılıyor. Bu bölümler için uzmana danışmakta fayda var.

AYDINLATMA OBJELERİ ALIRKEN

Metalle ve sıcaklıkla olan ilişkisine

Düşmemesi için dengede kalmasına

Kalite standartlarına uymasına

İç ve dış mekana uymasına

Buhara, suya, yağmura, darbeye karşı dayanıklı olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Yayınlanma Tarihi : 04 Ekim 2008 - 00:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün