ANKARA HABERLERİ

Gölün dalgasıyla kristal tuz biblo

Hürriyet Haber
13.08.2009 - 00:00Son Güncelleme : 12.08.2009 - 20:51

Türkiye’nin ikinci büyük ve kuş varlığı yönünden en zengin gölü "Tuz Gölü", gel-git tarzında oluşan dalgası, esnafa farklı bir ürün elde etmeyi sağlıyor.

Hürriyet Haber

Tuz Gölü’nde yılın sadece iki ayında oluşan gel-git tarzındaki dalga, Şereflikoçisarlı esnafın şekil vererek "göle bıraktığı bakır telin üzerine kristal tuzun yapışmasıyla biblo" haline geliyor.

Yaz mevsiminde gölün neredeyse tamamının kuruması ve dipteki düz kristal tuz kütlesinin açığa çıkması, "kristal tuz biblonun" yapılması için uygun ortamı sağlıyor.

Hediyelik eşya satan mağaza sahipleri, Haziran ve Temmuz ayında gölde gel-git tarzında oluşan hafif dalganın etkisinden yararlanarak elde ettikleri bibloları turistlere satarak gelir elde ediyorlar.

Mağaza sahipleri en çok "ay-yıldız, çiçek, kalp" gibi figürlü biblolara talep olduğunu belirterek, "Bakır teli olmasını istediğimiz figür şeklinde biçimlendiriyor ve gölün kıyısına bırakıyoruz. Haziran ve Temmuz ayında gölün suyu çekiliyor. Dalgaların hafif okşayışı, istediğimiz tarzda biblonun oluşmasına olanak sağlıyor" dedi.

Fiyatları 10 TL ile 25 TL arasında değişen kristal tuz bibloları satın alan turistler ise, "Tuz Gölü’nü ziyarete geldik. Kristal tuzdan yapılan biblolar ilgimizi çekti. Nazardan koruduğu ve vücuttaki negatif enerjiyi aldığı yönünde söylentiler duyduğumuz için, biz de satın alıp evimizin bir köşesine koymak istiyoruz" dedi.

Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Hakverdi Altuğ da, Tuz Gölü’nü ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin, "nazardan koruduğu ve negatif enerjiyi aldığı" gerekçesiyle kristal tuz biblo satın almadan kentten ayrılmadıklarını söyledi. Altuğ, bölge halkının yöreye özgü özel ürün sayesinde gelir elde ettiğini ifade etti.

Kristal tuz biblonun, ilçeyle özleşen en önemli unsurlardan biri olduğunu dile getiren Altuğ, ülkenin ikinci büyük gölü ve tuz üretimin yüzde 90’ını karşılayan gölün, çok sayıda nimetinden yararlanmak istediklerini söyledi.

Hakverdi Altuğ, kışın kapladığı çok geniş su alanının su kuşları için önemli bir konaklama alanı oluşturduğunu ifade ederek, değişik türde ve çok zengin bir yaban hayatının barınmasına, beslenmesine ve üremesine olanak sağladığını anımsattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gölün dalgasıyla kristal tuz biblo haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı