« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Golf sahasına karnı burununda indi

Avrupa Bayanlar Golf Turnuvası'nın Türkiye ayağı olan 'Turkish Airlines Ladies Open', 22 ülkeden 108 sporcunun katılımıyla başladı.

DHA
SON GÜNCELLEME

İsveçli sporcu Emma Zackrisson'un 7 aylık hamile haliyle yarışması dikkati çekti. Bugün başlayan ve yarın devam edecek birinci tur müsabakaları sonrası 60 sporcu, pazar günü gerçekleştirilecek final müsabakalarında yarışacak.

Antalya'nın Belek Turizm Bölgesi'nde bulunan National Golf Club'de düzenlenen 'Turkish Airlines Ladies Open' turnuvasında İngiliz Laura Davies, Danimarkalı Iben Tinnnig, Alman Martina Eberl, İsveçli sporcu Carin Koch gibi dünyaca ünlü golfçüler yarışıyor. Şampiyonada Türkiye'yi temsilen milli sporcular Necla Gerçek ve Elçin Ulu sahada hazır bulundu.

Doktorundan izin alarak şampiyonaya katılan 7 aylık hamile İsveçli sporcu Emma Zackrisson, ilgi odağı oldu. İlk çocuğunu dünyaya getireceğini belirten Zackrisson, turnuvanın kendisi için egzersiz olduğunu kaydetti. Dünyaca ünlü bir diğer sporcu Laura Davies ise 1'inci tur ilk karşılaşmasında 6'ncı delikte birinci günün en uzun atışını gerçekleştirdi. Davies'in vuruşunda top, atış noktasına 318 metre mesafede olan 6'ncı deliğe 10 metre mesafede durdu. Davies ikinci vuruşunda topu delikle buluşturdu.

Şampiyonanın iki Türk sporcusundan biri olan Necla Gerçek, hedefinin 1'inci turu geçmek olduğunu kaydetti. 2 yıl önce ilki gerçekleştirilen turnuvada da sahaya çıktığını söyleyen milli sporcu, dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen müsabakalara katıldığını kaydetti. Profesyonel olabilmek için çalışmalarına devam ettiğinin altnı çizen Gerçek, Turkish Airlines Ladies Open'ın kendisi için büyük bir tecrübe olduğunu aktardı. Elçin Ulu ise "Böyle uluslararası büyük turnuvalarda oynayarak, tecrübe kazanıyoruz. Amacım, ileride profesyonel olarak sahalarda mücadele edip, şampiyonluklar kazanmak" dedi.

Turnuvaya ev sahipliği yapan National Golf Club Yönetim Kurumu Başkanı Bülent Göktuna, bu yıl şampiyonaya iyi bir başlangıç yapktıklarını söyledi. 2 yıl önce gerçekleştirilen şampiyonada sporcuların saha koşullarından dolayı zorlandığını dile getiren Göktuna, bu yıl sahanın belli bölümlerinde değişiklik yaptıklarını anlattı. Dünyanın önde gelen golf sporcularını katıldığı şampiyonanın 20'ye yakın favorisi olduğunu söyleyen Göktuna, birinci gelecek sporcuyu tahmin etmenin zor olduğunu kaydetti.

Yarın yapılacak birinci tur ikinci maçlarıyla devam edecek olan şampiyonada, pazar günü finaller gerçekleştirilecek. Şampiyona sonunda dereceye giren sporculara toplam 200 bin euro para ödülü dağıtılacak.

ASPENDOS'A HAYRAN KALDILAR

Şampiyona için Türkiye'ye gelen Amerika Birleşik Devletleri'nden Mallory Blackwelder, Avustralya'dan Kristie Smith ve Almanya'dan Caroline Masson, Serik ilçesinde bulunan tarihi şehir Aspendos'u ziyaret etti. Yarışmanın resmi prodüksiyon şirketi tarafından gerçekleştirilen tanıtım filminde rol alan sporcular, tarihi kente hayran kaldıklarını belirtti. Amerikalı sporcu Blackwelder, Türkiye'ye ilk kez geldiğini ve şampiyonadaki hedefinin ilk 10'a girmek olduğunu kaydetti. Daha önce Monaco'da gerçekleştirilen şampiyonaya katıldığını belirten Blackwelder, Belek Bölgesi'nin Monaco'ya göre daha iyi olduğunu söyledi.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz