Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Golf başarıyı yıldızlarda arıyor

Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Deplasmanlı Yıldızlar Ligi ile Golf Ligi'nden yetişen sporcuların Türkiye'yi uluslararası şampiyonalarda başarıyla temsil edeceğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ahmet Ağaoğlu, geçen yıl Avrupa Çalenç Tur'da birer şampiyonluk ve üçüncülük elde ettiklerini anımsatarak, bunu başarı olarak değerlendirmediğini vurguladı.

“Çünkü orası bizim yerimiz değil” diyen Ağaoğlu, “10 senelik genç bir federasyon olarak golf sporu yaygınlaşmaya başlamışsa da bizim yerimiz asla ve asla orası değil. Geçen yıl için sportif anlamda uluslararası platformda kayda değer bir başarımız söz konusu olmadı. Bunda altyapı çalışmalarının belirli ölçüde zaafa uğramasının da sıkıntısı var. Yeni bir yapılanmanın içine girdik” ifadelerini kullandı.
Türkiye Deplasmanlı Yıldızlar Ligi'ni uygulamaya aldıkları “en iyi” çalışma olarak nitelendiren Ağaoğlu, şöyle konuştu:
“Ligde 18 yaş altı 250 sporcu mücadele ediyor. Altyapınız yoksa uzun süreli kalıcı başarıyı yakalamanız da mümkün değil. Aslında bu sayı organizasyon için fazla. 250 kişi demek, 2 tane 18 çukurlu golf sahasını bütün gün işgal eden bir sayı demektir. Biraz zorlandık, ama başarıyla ligi tamamladık. İlk sene 250 kişilik katılım beklemiyorduk. Keşke ligde mücadele eden 250 bin kişi olsa ama şu an tesisimiz yok.”

YILDIZLAR LİGLERDE PARLAYACAK

Ağaoğlu, lisanslı 5 bin 500 civarında sporcunun bulunduğunu, bunun dünya ile kıyaslanması halinde Türkiye'nin geride olacağını, ancak yeni bir federasyon için de iyi sayılabileceğini kaydetti.

Yıldızlar Ligi'nden ayrı olarak Türkiye Golf Ligi'nin oluşturulduğunu anlatan Ağaoğlu, şunları anlattı:
“Burada 8 ayaklı bir mücadele söz konusu. Golf liginde ilk 6'ya girenler milli takımda Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanıyor. Türkiye'yi uluslararası platformda başarıya taşıyacak olan sporcuların Yıldızlar ve Türkiye Golf Ligi'ndeki bu rekabet ortamından yetişmesi gerekiyor. Ligler, 2012 dünya şampiyonasında Türkiye'yi temsil edecek milli takımın oluşmasında çok büyük pay sahibi olacak. Bu rekabet ortamından gelen sporcuların da dünya şampiyonasında başarılı olacağına inanıyorum.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler