« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Golf altın çağını yaşıyor

Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Belek'in golfta altın çağını yaşadığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Belek'te düzenlenen bir golf turnuvasına katılan Ahmet Ağaoğlu, Belek'ın 2008 yılında Avrupa'nın en iyi golf merkezi seçildiğini hatırlattı. Belek'teki golf sahalarının ve otellerin rakip ülkelerinkinden çok daha iyi olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, şunları kaydetti:
“Akdeniz'de golfta çok önemli rakibimiz olan İspanya Costa Del Sol ve Portekiz Algar'ı Belek bölgesi geçti. Costa Del Sol ve Algar'da 50'şerden fazla golf sahası var. Çok büyük gelir elde ediyorlar. İspanya golf turizminden yıllık 5 milyar Avro gelir elde ederken, Portekiz'in geliri 2 milyar Avro. Bizim mevcut 15 sahada geçen yıl 500 binin üzerinde oyun oynandı ve geçen yıl Belek'e gelen 160 bin golf turisti 180 milyon Avro gelir bıraktı. Bu bölgedeki saha sayısı ne kadar çok artarsa Türkiye golf turizminden o kadar çok gelir elde edecektir.”

Eskiden ölü sezon olarak bilinen eylül-nisan ayları arasında artık Belek bölgesinin golf sahaları nedeniyle yüzde 80 doluluk oranını yakaladığını anlatan Ağaoğlu, bölgenin kış boyunca son derece hareketli hale geldiğini söyledi. Saha sayısı 30'a çıktığında Belek ve Antalya'da 500 milyon Avro gelirin söz konusu olacağına işaret eden Ağaoğlu, “Anayasa Mahkemesi'nin orman bakanlığına ait 2B tabir edilen ormanlık alanların turizme tahsisinin yolunu açmasıyla da tahmin ediyorum 4-5 yıl içinde Antalya'da 35 sahaya, Türkiye genelinde de 50'nin üzerinde sahaya ulaşacağız” diye konuştu.

“BU YIL SAHALAR MAKSİMUM KAPASİTEYE ULAŞIR”

Belek'teki golf sahalarının satışının her yıl yüzde 30 arttığını, bunu rakip ülkelerin hayretle karşıladığını bildiren Ağaoğlu, “İspanyollar, Portekizliler ve ABD'li spor yazarları yüzde 30'luk golf artışını hayretle karşılıyorlar, şaşırıyorlar” dedi.

Ekonomik kriz nedeniyle golf satışlarında İspanya'da yüzde 25, ABD'de yüzde 40 düşüş olduğuna işaret eden Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Belek'te 2009 yılında 2008 yılına oranla yüzde 30, 2010 yılında 2009 yılına göre yüzde 30 artış oldu. Bu yıl golf sahaları maksimum kapasiteye ulaşır. Bu bölgenin satış sayısı 560 bin oyundur. Bu rakam burada kilitlenir. Tam kapasite ile yüzde 15 artışla bu yıl bu rakama ulaşırız. Bu sayıya ulaştıktan sonra yavaş yavaş fiyatları yükseltmemiz lazım. Fiyat olarak İspanya'nın ve Portekiz'in yüzde 50-60 gerisindeyiz. Otellerimizi çok ucuza satıyoruz. Otellerimiz, kalite olarak İspanya ile kıyasladığımız zaman üç katı daha güzel, servis dört katı daha iyi. Fiyatlara baktığımız zaman neredeyse üç katı daha ucuz olarak marketteyiz. Bu aslında kötü değil. Golf Türkiye'de çok yeni. 15 yıllık mazisi var. 50-60 yıldır golf turizminde var olan İspanya ve Portekiz ile mücadele etmek için ilk başta tabi ki bu fiyatlarla piyasaya girme zorunluluğu vardı. O zorunluluktan yavaş yavaş çıkma zamanı geldi. Artık bundan sonra gelen turist sayısı aynı kalır ama elde edilen gelir her yıl yüzde 20-25 artar.”

“GECE AYDINLATMASINA KARŞIYIM”

Belek'te golf sahaların geceleri ışıklandırmasını istemediğine vurgu yapan Ağaoğlu, şöyle konuştu:
“Burada ağustos ayında sıcaklık gece bile 35-38 derece. Temmuz ve ağustos aylarında golf, sıcaklık nediyle çok az olur. Sadece iki ay oyun için büyük yatırım gereksiz. Golf sahalarında gece aydınlatmasını doğru bulmuyorum. Çevreye uygun değil. Bu benim fikrim, şahsım adına konuşuyorum. Fikir olarak karşıyım. Golf sahalarının gece aydınlatılması çok pahalı bir yatırım. Getirisi fazla olmayacak. Belek'te golf sahalarının yapılmasından sonra bölgeye gelen kuş sayısında çok ciddi artış var. Bırakın kuşlar akşam uyku saatlerinde uyusun. Işıkları gözlerinin içine sokmanın anlamı yok. Gece golf sahalarının aydınlatılması gereksiz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler