Ege Haberleri

EGE

  Göle moloz kızdırdı

  Hürriyet Haber
  15 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Aralık 2000 - 00:01

  Göl-Türkbükü Beldesi'nde dünyada az rastlanan phoniks ağaçlarıyla ünlü Akdeniz Gölü çevresinin futbol sahası yapmak için doldurulması tepki çekti.

  BODRUM Göl-Türkbükü Belediyesi'nin, benzeri Gidit Adası'nda bulunan ve bir tür hurma olan phoniks ağaçlarıyla süslü Akdeniz Gölü'nün kenarındaki 10 bin metrekarelik bataklığı, futbol sahası yapmak için 6 aydır doldurduğu belirlendi.

  Başkana suçlama

  15 BİN metrekarelik gölün kenarının molozla doldurulmasının suç olduğunu öne süren Habitat Çevre Kozası Üyesi Cüneyt Karaloğlu, ‘‘Dolguyu çekmeye başlamazsa başkan hakkında suç duyurusunda bulunacağız’’ dedi.

  Durdurma istemi

  MUĞLA Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, ekolojik ve turizm yönünden önemli olan gölü kurutacağı gerekçesiyle moloz dökümünün durdurulmasını istedi. Akgün, 3. derece arkeolojik sit olan bölgedeki işlemin yasal olmadığını bildirdi.

  İyi niyetliyiz

  BAŞKAN Halil İbrahim Kaynar, moloz dökülen alanın daha önce kurumaya başladığını belirterek ‘‘Futbol sahası yapmak için moloz döktük. Amacımız çevreye zarar vermek değil. Yasaya aykırı durum varsa gözden geçiririz’’ dedi.

  Göl-Türkbükü Beldesi'nin cennet köşelerinden Akdeniz Gölü'nün çevresinin doldurulması çevrecileri kızdırdı. Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği, Bodrumlu Gönüllüler, Gölköy Yurttaş İnsiyatifi ve Şehir Plancıları Odası Bodrum Temsilciliği doldurulan alanda biraraya gelip tepkilerini dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı