Goldman Sachs ‘sosyal’ kumarhane

Hürriyet Haber
03.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein, geçen hafta gündeme gelen e-mail olayına ilişkin yaptığı açıklamada, bazı sorumsuz çalışanların davranışlarının tüm şirkete mal edilemeyeceğini söyledi.

Blankfein, Goldman Sachs eski Amerika kıtası satış ve işlemlerden sorumlu yöneticisi Thomas Montag’ın, şirketin ipoteğe dayalı bir türev yatırımı konusunda Goldman ipotek işlemleri bölüm başkanı Dainel Sparks’a gönderdiği mailde “Şu Timberwolf ne b..tan bir iş” dediği mail’e gönderme yaparak, “Bazı çalışanların kendi görüşlerini bildirdiği bu e-mail’lerin olduğu doğru. Ancak yaptıkları bu davranışı vurdumduymazlık olarak tanımlayabiliriz” diye konuştu. Nisan başında ABD’nin SPK’sı SEC tarafından dava açılınca 16 Nisan’dan bu yana piyasa değeri yüzde 21 düşen Goldman Sachs’ın kesinlikle suçsuz bir şirket olduğunu savunan Blankfein, “Bu benim için ve yönetim için büyük bir sorun” dedi. Şirketin her zaman yaşayacağını söyleyen Blankfein şöyle konuştu: “Goldman Sachs zenginleşerek büyümeye devam edecek. Şirket önünde bir engel olarak görüldüğüm taktirde görevi bırakırım.  Benim beklentim ve amacım budur. Zorlu bir dönemden geçiyoruz. Ama yapmamız gereken çok iş var. Goldman Sachs’ı kumarhane olarak görenler var. Burayı kumarhaneye benzetebilirsiniz. Fakat bu oldukça sosyal ve önemli bir kumarhane”
diye konuştu.

Buffet’tan tam destek

GOLDMAN Sachs’da 5 milyar dolarlık yatırımı bulunan ABD’li ünlü milyarder Warren Buffett, yatırım bankasını savunan en görünür destekçilerden biri haline geldi. Goldman Sachs’ın CEO’su Lloyd Blankfein’i yüzde 100 desteklediğini söyleyen Buffet, “O harika bir iş çıkardı. O akıllı ve üstün nitelikli birisi” dedi.  Buffet, “Ben Lloyd’u yönetmeyi tercih ederim, bu yıl gelecek yıl ve gelecek 10 yıl boyunca. Goldman’ı yönetmek büyük bir iş ve beni geliştirecek bir şey yok” diye konuştu.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı