Gündem Haberleri

  Goldman Facebook hisselerini ABD’li yatırımcılara satmayacak

  AFP
  19.01.2011 - 10:58 | Son Güncelleme:

  ABD’li banka Goldman Sachs, Facebook’un 1.5 milyar dolar gelir elde etmeyi planladığı özel hisse satışına, medyanın yoğun ilgisinden dolayı, ABD’li yatırımcıları dâhil etmeyeceklerini açıkladı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor               

   

  Goldman Sachs’tan yapılan açıklamada, “İlk olarak, hisse satışını ülke içi ve ülke dışındaki yatırımcılarla gerçekleştirmek istiyorduk ancak bu konu son günlerde küresel medyanın büyük ilgisini çekti ve bu yoğun ilgi, Goldman Sachs’ın hisse satışını yalnızca ABD dışındaki yatırımcılarla gerçekleştirmeye karar vermesine neden oldu” ifadeleri kullanıldı.

          

  Açıklamada aynı zamanda, “Goldman Sachs, yoğun medya ilgisinin ABD’nin mevcut kanunları altında, özel şirketlerin hisse satışlarıyla ilgili kurallara uyum sağlayamayabilir” denildi.

     

  ABD menkul kıymetler kanunları, özel şirketlerin hisse satışlarını kamuya duyurmasını yasaklıyor. Facebook anlaşmasına yoğun ilgi gösterilmesi de halihazırda ABD piyasaları denetleme organı SEC’in harekete geçmesine neden olmuştu.

   

  Goldman, hisse satışının yalnızca ABD dışındaki yatırımcılarla sınırlandırılmasının bankanın kendi kararı olduğunu, üçüncü şahısların böyle bir şey talep etmediğini ve herhangi bir baskıyla karşılaşmadıklarını belirtti.   

   

  ABD’li bankadan yapılan açıklamada aynı zamanda, “Bu kararın yaratacağı sonuçlardan pişmanız ancak Goldman Sachs bunun gidilecek en iyi yol olduğunu düşünüyor” ifadesi de kullanıldı.

   

  Wall Street Journal’ın konuya yakın kaynaklara dayandırarak verdiği bir haberdeyse, Goldman’ın kararını Pazar gününden itibaren Asya’daki yatırımcılara açıklamaya başladığını, Avrupa ve ABD’deki yatırımcılarıysa Pazartesi itibariyle bilgilendirdiği belirtildi.

   

  WSJ, bugüne kadar Facebook hisselerine 7 milyar dolarlık talep geldiğini, en yoğun talebin ise Çin’den alındığını söyledi.

   

  MEDYANIN İLGİSİ BÜYÜK

   

  Facebook, Goldman’ın şirkete 450 milyon dolarlık yatırım yaptığı günden bu yana ABD medyasının yakın takibinde. Bu anlaşmada Goldman’a ek olarak Rus şirket Digital Sky Technologies da sosyal paylaşım sitesine 50 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

   

  Bu anlaşma, California merkezli Facebook’un değerini 50 milyar dolara çıkarmış ve şirketi piyasa değeri açısından Time Warner’ın önüne geçmesini sağlamıştı.

   

  Hızla büyüyen sosyal paylaşım sitesi, Mark Zuckerberg ve arkadaşları tarafından kuruldu. Facebook’un dünya genelinde yaklaşık 600 milyon kullanıcısı bulunuyor.

   

  New York Times’ta (NYT) yer alan bir haberdeyse, Goldman’ın hisse satışında ABD’li yatırımcıları saf dışı bırakmasını banka için utanç kaynağı olduğunu söyledi.

   

  NYT, “Bu karar, Goldman’ın Facebook ile ilişkisine zarar verebilir ve şirketin uzun süredir beklenen ve 2012’de gerçekleşeceğine inanılan halka arzını da olumsuz etkileyebilir” diye yazdı.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı AFP’nin “Goldman excludes US clients from Facebook offering" başlığıyla geçtiği haberden derlenmiştir.        

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı