Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gölcük’te meşaleli anma töreni

  Ergün AYAZ- Soner GüLEZER/GöLCüK (Kocaeli), (DHA)
  17.08.2006 - 07:11 | Son Güncelleme: 17.08.2006 - 10:06

  Kocaeli'nin Gölcük İlçesi Kavaklı Sahili'nde yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen Marmara depreminin 7'nci yıldönümünde depremde hayatını kaybedenlerin anısına anma töreni düzenlendi.

  Duygulu anların yaşandığı törende, Gölcük Belediyesi İzci Gurubu meşaleli yürüyüş yaptı. Sahilde üzerinde “Sizi unutmadık, Unutmayacağız” yazılı çelenk atıldı. Tören sırasında depremde yakınlarını kaybedenler gözyaşlarına boğuldu.

  Kavaklı Sahili'nde yapılan anma programında Marmara depreminde yaşamını kaybedenler anısına düzenlenen saygı duruşundan sonra istiklal Marşı ve dualar okundu. Daha sonra Gölcük Belediyesi İzci Gurubu sahilde meşalelerle saygı yürüyüşü yaptı. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar, üzerinde “Sizi unutmadık, unutmayacağız” yazılı çelenki denize attı. Sahil Melisa Çay Bahcesi'nde Semazen gösterisinin de sunulduğu törende, depremde yakınlarını kaybedenler gözyaşlarına boğuldu.

  BİZ AFETLERİ UNUTMADIK YA SİZ?

  Daha sonra 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin olduğu saat 03.02'de Gölcük Arama Kurtarma (GESOTİM) Tim Komutanı Necmi Kocaman ve kurtarma ekibin görevlileri denizde meşale yakarak üzerinde “Biz afetleri unutmadık ya siz?” yazılı pankart açtılar. Ardından da sahilde ateşle “Unutmadık” yazarak sahili boylu boyunca meşale ile donattılar.

  Törende konuşan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Gerekli tedbirleri alarak yaşantımızı sürdürmeliyiz. Gölcük halkı olarak depremi unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Sadece o günü yas tutarak geçirmeyeceğiz. Bundan sonra depreme dayanıklı yaşamayı bilen Gölcüklü olacağız. Knedi arama kurtarma timimzli kendi inşaat yapımızla bu düzeni oluşturacağız. Depremde yaşamlarını yitirenleri rahmetla anıyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı