Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gölcük depremi bilim dünyasında yeni bulgulara ışık tutacak

  Msnbc
  18 Şubat 2011 - 09:41Son Güncelleme : 18 Şubat 2011 - 09:41

  Bilim insanları dev depremleri önceden tahmin edebilmek adına büyük bir atılım olarak kabul edilebilecek yeni bir keşfe imza attı. Yeni bulgunun, 1999’da yaşanan Gölcük depreminin hemen öncesinde ortaya çıkan büyük enerjilerin neden olduğu yer sarsıntıları olarak belirtildi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Birçok büyük depremin öncesinde, öncü sarsıntılar yaşanıyor. Ancak bu sarsıntıları, küçük veya büyük bir depremin mi habercisi olarak ayırt etmenin herhangi bir yöntemi yok. Diğer yandan, birçok büyük deprem öncesinde de öncü sarsıntı yaşanmadığı da biliniyor.

   

  1999 yılında İzmit’i sarsan 7.6 büyüklüğündeki deprem, bugün benzeri depremlerin nasıl gerçekleştiği üzerine ışık tutan bulgular sunuyor. Fransa’daki Joseph Fourier Üniversitesi öğretim üyesi sismolog Michel Bouchon, araştırmacıların depremin yaşandığı yerde önemli sismik kayıtlar elde ettiği için, Gölcük depremini tarihinin en iyi kayıtlara geçen sarsıntısı olarak tanımladı.   

   

  Bouchon ve meslektaşları Gölcük depremi öncesinde, olduğu sırada ve sonrasında ortaya çıkan verileri inceleyerek, deprem öncesinde sismik faaliyetlerin hızlandığını tespit etti. Sismik faaliyetlerin, depremin merkez üssüne yakın bir noktada hız kazandığına dikkat çekildi.  

   

  Teorik çalışmalar ve laboratuar deneyleri depremlerin, fay hattı boyunca yaşanan kaymanın ardından geldiğini savunuyor. Yapılan araştırmaya göre, Gölcük depreminin başlamasından önce, fay hattında aralıksız olarak 44 dakika boyunca düzensiz bir kayma yaşandı ve bu, bilim adamlarının bütün üzerine tartıştıkları enerji patlamasına neden oldu. Bu süreçte düşük frekanslı sismik bir sesin de ortaya çıktığına işaret edildi.

   

  OurAmazingPlanet sitesine açıklama yapan Bouchon, “Elde ettiğimiz bulgular, bilim insanlarının depremlerin öncesinde benzer sinyallerin alınıp alınmadığı konusunda çalışmaya teşvik edecek… Gelecekte yapılacak araştırmalarda,  büyük depremlerin verileri analiz edilerek benzer sinyaller bulunabilir” dedi.

   

  Bouchon ve ekibinin yaptığı araştırma, Science dergisinde de yer alacak.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı