ANKARA HABERLERİ GÖLBAŞI HABERLERİ

Gölbaşı'nda 'stres yönetimi' semineri

DHA
01.03.2018 - 13:28Son Güncelleme :
DHA

ANKARA,(DHA)-GÖLBAŞI Belediyesi ve Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü iş birliği ile annelere yönelik sağlık seminerleri devam ediyor.
Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde görev yapan Doktor Derya Aksu Bayram ve psikolog Tuğçe Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleşen seminerde stres yönetimi, stressiz bir yaşamın mümkün olduğu ve stresten uzak durmanın yolları aktarıldı. Gölbaşılı annelerin yoğun ilgi gösterdiği eğitim seminerinde  öfke kontrolü ve stres yönetimi ile ilgili önemli bilgiler paylaşan uzmanlar, "Bireyin yaşadığı öfke duygusu ve öfke ifadesinin, yüksek düzeyde stres hissetme ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu yüzden stresle başa çıkmayı öğrenmeliyiz. Bu sorunla; problem odaklı başa çıkma ya da duygu odaklı başa çıkma ile kurtulabiliriz. Problem odaklı başa çıkma, bireyin aktif bir şekilde stres yaratan durumu ortadan kaldırmaya yönelik bilgiyi ve mantıksal analizi kullanmasını içerir. Duygu odaklı başa çıkmada ise önemli olan bireyin stres yaratan durumla ilgili duygusunu ortadan kaldıracak kaçınma, inkâr gibi teknikleri kullanması söz konusudur. Bu geçici bir çözümdür, ama bireyin üzülmesini ve sıkıntı yaşamasını önler" ifadelerinde bulundular.
AŞIRI STRES İNTİHARA VE TRAVMALARA NEDEN OLUYOR
Stres nedenine çözüm bulamayan ve onu erteleyen kişilerde stresin arttığına değinen Ankara Halk Sağlığı uzmanları,  "Aşırı stres depresyona, travmaya zemin hazırlamaktadır.Stres düzenlenmezse intihara neden olabilir" dedi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gölbaşı haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gölbaşı haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gölbaşı'nda 'stres yönetimi' semineri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı