ANKARA HABERLERİ

Gölbaşı’na nefes aldıracak projede imzalar atıldı

Murat YILMAZ
02.02.2018 - 10:16Son Güncelleme :

Gölbaşı’nda Dr. Şerafettin Tombuloğlu Lisesi ve çevresindeki binalar yıkılarak ilçeye yeni bir kent meydanı kazandırılmasına yönelik projenin protokolü imzalandı. Proje ile ilçede 152 bin metrekarelik yeşil alan oluşturulacak.

Murat YILMAZ

Gölbaşı’nda, Dr. Şerafettin Tombuloğlu Lisesi ve çevresinde yer alan okulların taşınarak mevcut alanın park ve meydan yapılmasına yönelik ‘Kent Meydanı Protokolü’ Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın katılımıyla dün imzalandı. Gölbaşı’nda kent meydanı olmamasının büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çeken Ercan Topaca, “İnşallah bu projeyle birlikte bu eksikliği gidereceğimizi tahmin ediyorum” dedi. Topaca şöyle konuştu:

MEYDAN OLMAMASI BÜYÜK EKSİKLİK

“Ülkemizde kent meydanı konusu hep bizim dilimizde olan ama bir türlü şehirlerimizde tam olarak gerçekleştiremediğimiz bir konudur. Gölbaşı, turizmiyle Ankaralıların nefes aldığı bir bölge. Hafta sonu doğal ortamla buluşulabilen önemli mekanlardan birisi. Burada da bir kent meydanı olmaması önemli bir eksikliktir. İnşallah bu projeyle birlikte bu eksikliği gidereceğimizi tahmin ediyorum. Bu proje sadece kent meydanı değil aynı zamanda eğitim hamlesi. Yetersiz olanların yerine daha donanımlı, yeni okullar yapmak suretiyle eğitim alt yapısını güçlendirmiş olacağız.”

100 YILLIK SORUNU KALMAYACAK

Ankara’da 4 milyar TL’lik eğitim yatırımı yapıldığını belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise şunları söyledi:

“Evlatlarımızın nefes alacağı, dinleneceği, gezeceği parkların olması bizim için bir kazançtır ama bir başka kazanç daha var o da mevcut okuldan daha yeni, daha güzel okulları evlatlarımıza kazandırmak istiyoruz. İnşaat halindeki okulların tamamlanması ile birlikte Gölbaşı’nda ikili eğitim denen bir husus söz konusu olmayacak. Ankara’da 4 milyar TL’lik eğitim yatırımı yaptık. Büyük bir rakam. 10 bin derslik yapıyoruz. Allah nasip ederse bu dersliklerde biterse Ankara’nın 50 yıl, 100 yıl eğitimle ilgili hiçbir sorunu kalmayacak.”

AVM OLSAYDI EVET DEMEZDİK

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Gölbaşımız için böyle bir meydanın yapılması çok önemli. Yıkılan okulların yerine bir ticaret merkezi ve ya AVM düşünülmüş olsaydı böyle bir toplantının gerçekleştirilmesi mümkün olmazdı. Biz ‘evet’ demezdik” ifadelerini kullanırken Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay da “Şehirler ilk akla geldiklerinde meydanlarıyla anılırlar. Gölbaşımıza güzel bir kent meydanı yapacağız. İnşallah buradaki okul alanımızın çok daha fazlasını Gölbaşımıza kazandıracağız” diye konuştu.

152 DÖNÜMLÜK YEŞİL ALAN OLACAK

PROTOKOL kapsamında Gölbaşı Belediye binasının yanında bulunan Dr. Şerafettin Tombuloğlu Lisesi ve çevresindeki binalar yıkılarak ilçeye yeni bir kent meydanı kazandırılacak. Yeni okullar ise Gölbaşı Bahçelievler Mahallesi’nde inşa edilecek. Gölbaşı’nın iki yakasını bir araya getirmeyi amaçlayan Konya Yolu’nun yer altına alınması projesi, Kent Meydanı ve park alanı düzenlenmesi projesi ve Atatürk Sahil Parkı ile birlikte toplam 152 bin metrekare büyüklüğünde yeşil alan oluşturulacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gölbaşı’na nefes aldıracak projede imzalar atıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Şubat 2018 tarihinde saat 10 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gölbaşı’na nefes aldıracak projede imzalar atıldı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Mayıs 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:03
 • Guneş
  05:40
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:22
Sayfa Başı