ANKARA HABERLERİ

Gölbaşı’ndaki Hayvan Mezarlığı

IHA
21.10.2015 - 12:21Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

IHA

Mogan göllerinin su kaynakları içinde bulunması ve Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırlarında olması nedeniyle, mezarlığa hayvan gömülmesini durdurdu.
Durdurma işlemi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü’nün, Gölbaşı barınağıyla ilgili denetimleri sonucunda oluşturduğu raporun Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na iletilmesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Gölbaşı Belediyesi ile imzaladığı protokol kapsamındaki yasal yükümlülükleri gereğince gerçekleşti.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü’nün Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na gönderdiği ve köpek mezarlığında gömme işleminin durdurulmasının istendiği yazıda, mezarlıkla ilgili şu tespit ve taleplerde bulunuldu:
“Müdürlüğümüz tarafından Gölbaşı Barınağı’nda yapılan denetimde, barınağın alt kısmında daha önceden yapılmış olduğu tespit edilen köpek mezarlığına rastlanmıştır. Eymir ve Mogan gölleri su havzasında bulunan barınak, Özel Çevre Koruma Kurumu’na ait bir alan olup, barınak da geçici hayvan barınağı statüsünde bulunmaktadır. Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ne göre sulak alanların kirletilmemesi, doğal yapılarının ve ekolojik karakterlerinin korunması zorunludur. ’Her türlü arazi ve su kullanım planlamalarında sulak alanların işlev ve değerlerinin korunması gözetilir’ hükmü bulunmaktadır. Diğer yandan mezarlık su aynasında olup hiçbir önlem alınmamıştır.
Müdürlüğümüzce yapılan denetimde, barınağın, kapasitesinin çok üzerinde çalıştığından, sahiplendirme yapılmadan yeni hayvan alınmaması ve ziyaretçilerin sağlığı açısından da barınağın tüm revizyonu bitene kadar ziyaretçi girişinin kontrollü olarak yapılması uygun görülerek, barınak yetkililerine bildirilmiştir.
Mezarlığa da yeni sahipli hayvan gömülmemesi, mezarlık alanının başka bir yer belirlenerek orada teşekkül ettirilmesi gerektiği, yine sorumlu veteriner hekimlerinize iletilmiştir.
5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Çerçevesinde yukarıda belirtilen hususların tarafınızca da hassasiyetle izlenmesi hususunda gereğini arz ederim.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gölbaşı’ndaki Hayvan Mezarlığı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 12 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gölbaşı’ndaki Hayvan Mezarlığı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı