ANKARA HABERLERİ

Gölbaşı’nda kurulacak tesisler Ankara’yı “Uzay”a taşıyacak

Hürriyet Haber
29 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mayıs 2011 - 20:14

Ankara’da sürdürülen büyük ölçekli savunma snayi projeleri, Başbakan Erdoğan’ın düzenlediği toplantının ardından yine gündeme geldi. ASELSAN’ın Gölbaşı’nda kuracağı radar ve elektronik harp sistemleri tesisi 2013 yılında, TUSAŞ’ın kuracağı uydu montaj entegrasyon ve test merkezi ise 2012 yılında faaliyete geçecek.

Hürriyet Haber

ANKARA’yı uzay ve uydu  merkezi konumuna getirecek projelerden olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii  A.Ş’nin (TUSAŞ) “Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezi” gelecek yıl,  ASELSAN’ın Gölbaşı’ndaki Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Tesisi de 2013  yılında, faaliyete geçecek. Ankara’da sürdürülen büyük ölçekli savunma sanayi projeleri ve  yatırımları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ankara Proje Tanıtım  Toplantısında” yaptığı değerlendirmelerle yeniden gündeme geldi. Başbakan  Erdoğan’ın, Ankara’nın savunma sanayiinde uydu ve uzay merkezi konumuna  yükseleceğini söylemesi üzerine gözler TUSAŞ ile ASELSAN’ın Başkent’teki  yatırımlarına çevrildi.

TUSAŞ’ın tesisi

Başbakan Erdoğan’ın TUSAŞ’ta kurulacağını belirttiği tesisin tam ismi  ‘Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezi (UMET).
TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, bu tesiste uluslar arası standartta uyduların fırlatılmadan önce  montajının yapılarak entegrasyonunun gerçekleştirileceğini belirterek, “Burası  uzay koşullarının simüle edilerek daha yerde iken uydunun uzay koşullarında  çalışacağından yüzde 100 emin olunmasını sağlayan bir seri testin gerçekleştirileceği, çok özel donanımlara sahip  bir teknoloji merkezi olacak”
dedi. Merkezde aynı anda iki ayrı uydunun üretimi ve testinin yapılabileceğini  anlatan Dörtkaşlı, burada 120 mühendisin istihdam edileceğini söyledi. Dörtkaşlı, merkezde görev yapacak Türk mühendislerinin halen yurt dışında  eğitimde olduğunu belirtti.

200 milyon dolar

Savunma sanayiinde en gelişmiş teknolojileri tasarlayarak Türk Silahlı  Kuvvetleri’nin (TSK) elektronik cihaz ve sistem ihtiyaçlarını karşılayan ASELSAN  da Ankara-Gölbaşı’nda 200 milyon dolar yatırımla Radar ve Elektronik Harp  Sistemleri Tesisi kurma çalışmalarını sürdürüyor.
Geçen yıl Hazine Müsteşarlığından kurulacak tesise ilişkin olarak 192,5  milyon lira tutarında Yatırım Teşvik Belgesi alan ASELSAN, söz konusu tesiste  TSK’nın ihtiyacı olan hava savunma radarları, kara radarları, sinyal kesici  jammer cihazları, mikrodalga modül ve çeşitli elektronik harp teçhizatlarının  Ar-Ge, tasarım ve üretimini gerçekleştirecek. Tesiste ayrıca uçak ve  helikopterlerin elekronik harp kendini koruma sistemleri de üretilecek. Yaklaşık 350 dönümlük alan üzerine kurulacak tesiste antent test  kulelerinin, üretim hollerinin, binaların projelendirilme çalışmaları sürüyor.

Yetkililer, Aselsan’ın halen Macunköy tesislerinde faaliyet gösteren  radar ve elektronik harp ile ilgili gruplarında çalışan 700 kişinin,  Gölbaşı’ndaki tesisin tamamlanmasıyla buraya taşınacağını, yeni tesis için ayrıca  400 yeni mühendisin istihdam edileceğini belirttiler. Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Tesisinin 2013 yılında faaliyete  geçmesi planlanıyor.

Ankara savunma sanayisinde önde

ANKARA Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, savunma sanayiinin yüzde 80’inin Ankara’da faaliyet gösterdiğini, ASELSAN, ROKETSAN, TAI, FNSS gibi savunma sanayi şirketlerinin ciddi yan sanayii potansiyeli oluşturduklarını söyledi. Savunma sanayiinin, yan sanayiinde nitelikli firmaları isteyen bir
sektör olduğunu, bu alt yapının da Ankara’da oluştuğunu anlatan Özdebir, “Ankara savunma sanayiinde merkez olmayı hak ediyor ve Ankara’nın bu konuda ciddi potansiyeli var” dedi.

ASO kayıtlarına göre, Ankara’da 300’ün üzerinde firmanın savunma sanayii için iş yaptığını belirten Özdebir, savunma sanayiinde şu anda bağlantıları yapılmış 8 milyar dolarlık portföyün 6 milyar dolarlık kısmının Ankara’yı ilgilendirdiğini, önümüzdeki dönemde bu pastanın daha da büyüyeceğini söyledi.

Aydın: OSTİM savunma sanayi ile devleşecek

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı  Orhan Aydın, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Ankara için açıkladığı projelerin OSTİM  esnafını çok heyecanlandırdığını belirterek, özellikle savunma sanayinde atılacak  adımlarda OSTİM’e de çok iş düşeceğini bildirdi.

Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın 2023 Ankara vizyonu  çerçevesinde açıkladığı projelerin birçok farklı alanda farklı yankılar  uyandırdığını ifade etti. Özellikle Ankara’nın savunma sanayinde de bir başkent  haline gelmesini yönelik bölümlerinin, sektörde etkin şekilde çalışmakta olan  OSTİM sanayicisini son derece heyecanlandırdığını belirten Aydın, savunma  sanayinde yapılacak her türlü yatırım için Ankara’nın çok doğru bir adres  olduğunu dile getirdi. Aydın, “Savunma sanayi ana  tedarikçilerinin Ankara’da olması nedeniyle onlara yan sanayi olarak hizmet  ediyoruz. Ana sanayi firmaları bizim firmalarımıza bir anlamda eğitmenlik de  yapıyorlar. İşlerini nasıl yapmaları gerektiğini öğretiyorlar. Kalite  anlayışlarının oluşmasında inanılmaz katkıları var. Bu sebeple OSTİM’de büyük bir  potansiyel oluşmuş durumda. Dolayısıyla bu alanda atılacak adımlar bizim için çok  değerli. OSTİM savunma sanayi ile devleşecek” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gölbaşı’nda kurulacak tesisler Ankara’yı “Uzay”a taşıyacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı