ADIYAMAN HABERLERİ

Gölbaşı ilçe oluşunun 58'inci yılını kutluyor

DHA
31.03.2016 - 10:42Son Güncelleme :
DHA

Ahmet KORKMAZ/GÖLBAŞI (Adıyaman), (DHA) - ADIYAMAN'ın Gölbaşı İlçesi ilçe oluşunun 58'inci yılını kutluyor.

Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, Gölbaşı'nın ilçe oluşunun yıl dönümü ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Gölbaşı'nın 1 Nisan 1958’deilçe olduğunu ifade eden Özdemir, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Gölbaşı İlçesi, 1560 Kanuni Dönemi Osmanlı tahrir defterlerinde, Gölbaşı Malatya’ya bağlı Besni (Behesni) Kazasının bir nahiyesi olarak gözükmektedir. Bugün Gölbaşı İlçesi’nin 55 yıllık geçmişi olduğunu zannederiz. Halbuki tarihi kayıtlar Gölbaşı adıyla bir nahiyenin bulunduğunu bize haber vermektedir. Bundan 440 yıl önce yapılan sayımda Gölbaşı Nahiyesine ilişkin ayrıntılı bilgilere sahibiz. Gölbaşı Nahiyesinin tahrir kayıtlarında ilk önce 'Tahtalu' Köyü olarak kayıt edilmiştir. Dolayısıyla Tahtalu Köyü Nahiyenin merkezi olması mümkün görülmektedir. Tahtalu Köyünün yerini tespit için şu bilgiler bize yardımcı olmaktadır. Çelik Mezrası ile ilgili kayıtta Çelik Mezrasının Tahtalu Köyünün nezrinde yani yakınında olduğu belirtilmektedir. Nahiyeye bağlı köy ve mezralar tek tek tadat edilmektedir. Nahiyenin toplam 17 köyü ve 75 mezrası bulunmaktadır. İlçemiz 1958 yılında ilçe olmasının ardından 58 yıllık süreçte çevredeki ilçe ve hatta bazı illere göre çok geliştiğini belirterek bugün doğal gazı olan, alt yapısı tamamlanmış, arıtma tesisi dahi bulunan bir ilçe özelliğinde daha da gelişmesi için çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Gölbaşı ilçe oluşunun 58'inci yılını kutluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 10 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gölbaşı ilçe oluşunun 58'inci yılını kutluyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı