Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gol yeme hastalığı

BEŞİKTAŞ mutlaka kazanması gereken bir maça, ofansif ağırlıklı bir kadroyla çıkmış.

Yeni transferler Simao ve Almeida, takıma tam uyum sağlayamamışlar ama tartışmasız kaliteleri çok yüksek. Özellikle Almeida’nın hücum presi ve toplara sert vuruşları dikkat çekiyor. Simao da çok hareketli, Quaresma ile kanatlarda değişerek oynuyorlar. Beşiktaş’ta sorun, top rakipteyken ortaya çıkıyor. Siyah beyazlılar bu oynadığı sistemle her zaman gol yer. Eğer yemezse bunun sebebi rakibin beceriksizliği olur. Beşiktaş’ın oyun yapısı gol yemeye çok müsait. Önde kurulan çizgi defansın ofsayt taktiği yapması, arkaya atılan toplarda her zaman tehlikeli olabilir.
Guti damga vurdu
Siyah beyazlıların müthiş bir hücum gücü var ama henüz form tutmamışlar. Q7’nin bireysel olarak yaptığı hareketler çok iyi ama dünkü maçta sonunu getiremedi. Beşiktaş’ta maçın yıldızı, attığı gol ve yapmış olduğu 2 asistle Guti’ydi. Beşiktaş top ayağındayken keyif verirken, top rakipteyken keyifler kaçıyor. Çünkü Beşiktaş orta sahası çok kolay geçiliyor. Dünkü maçta sadece Aurelio defansif yönü olan futbolcuydu. Diğerleri oyunu tek yönlü oynamayı seviyorlar. Dolayısıyla rakibe çok pozisyon veriliyor.
Schuster’in işi zor
Schuster’in işi çok zor, şu anlamda zor: Kulübede Bobo, rakibi Almeida. Ernst’e bakıyorsun; rakibi Guti. Ersan dersen... Toraman’la tatlı bir rekabet içerisinde. En önemlisi, bu takım savunma yapmayı sevmiyor ve bilmiyor. Takım savunması, yediği gollere bakın hep aynı şekilde. Alman teknik adamın bunu düzeltmesi lazım.
Schuster, kadro kurarken zorlanıyor, işinin zor olduğu kesin. Ama bu Beşiktaş özellikle İnönü Stadı’nda bu hücum oyuncularıyla şov yapabılir. Ama hücumcular özellikle Q7, Almedia ve Simao gol ve goller atamadığı sürece agresifleşebilir ve bu Beşiktaş’a zararlı olabilir. Her maçta gol atar ama gol de yer. Schuster bu sorunu çözmeli. Çünkü beklenti çok büyük.

BEĞENDİM

Beşiktaş’ın kazanma hırsını...

BEĞENMEDİM

Beşiktaş çok kolay gol yemesini.

DİKKAT

Bu takıma mutlaka Ernst ile Ersan lazım.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI