Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gol öncesi taç tartışması

Beşiktaş-Gençlerbirliği maçında kural ihlali iddiası. Erman Toroğlu, "Hakemlere gözlük lazım" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş - Gençlerbirliği maçının fotoğrafları için tıklayın...

Akşam gazetesinin haberine göre, Beşiktaşlı savunma oyuncusu Ali Tandoğan, taç atışını kullanırken, bir ayağının oyun alanının içinde olduğu, dolayısıyla bu atışın geçerli sayılmayıp, golün de iptal edilmesi gerektiğini söyleyenler oldu. Hatta daha da ileri gidilerek, hakemin kural hatası yaptığını ve dolayısıyla da maçın tekrar edilmesi gerektiği tartışmalarına sebebiyet verdi.

Bu konuda kural ne diyor?
"Taç atışı sırasında, taçı atan oyuncu her iki eliyle başının arkasından topu oyun alanına atmak zorundadır. Bu esnada, her iki ayağıyla da yere basmalıdır. Ayakların bir kısmı taç çizgisine basmış olabilir." Kuralın bu hükmüne göre, Ali Tandoğan, öndeki ayağı ile oyun alanı içinde, ayağının bir bölümüyle de taç çizgisine temas ederek yere basmaktadır. Ancak, arkadaki ayağı, havadadır. Kurala göre bu bir ihlaldir. Sağ ayağının da yere basması gerekmektedir. Hakem, bunun için düdük çalarak taç atışını geçerli saymayıp, atışı Gençlerbirliği takımına vermeliydi. Peki hakem ne yaptı; atışı geçerli sayarak devamında da atılan gol için santrayı gösterdi. Burada, kural hatasından söz etmek doğru değildir. Yani bu yüzden maçın tekrar edilmesi mümkün değildir. Burada olsa olsa bir hakem hatası veya yardımcı hakem hatasından söz edilebilir.

"TAÇ TEKRARLANMALIYDI"

Hürriyet gazetesi yazarı Erman Toroğlu, karşılaşmanın en çok tartışılan pozisyonuna açıklık getirdi.

Ali Tandoğan'ın attığı taçın tekrarlanması gerektiğini belirten Toroğlu, "Kitap der ki: Ey yardımcı hakemler, taç atılırken önce bir bak nasıl atıyor, atılırken önce adama bak. Adam oyun alanına girecek mi? Topu kafasının üzerinden geçirecek mi? Ayağını kaldıracak mı?" Ali Tandoğan topu halde karpuz atar gibi atıyor. Bir: Ali Tandoğan'ın ayağı içeride. İki: Diğer ayak havada. Biraz daha sıksa karşı tribünün üzerinden dışarı atacak" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler